Czy warto ingerować w urządzenia pracowników?

Wiele firm udostępnia swoim pracownikom urządzenia mobilne – smartfony i tablety. często jednak nie korzystają oni z nich zgodnie z przeznaczeniem, instalując bez wiedzy pracodawcy aplikacje czy nawet narażając dane zgromadzone na urządzeniu na utratę czy wykradzenie. Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu MDM, czyli Mobile Device Management.

Chociaż może wydawać się, że kontrolowanie i ingerowanie w urządzenia przekazane pracownikom może być nieetyczne, to jednak w przypadku tych używanych w biznesie działania te mają swoje uzasadnienie. Zdarza się, że pracownicy wykorzystują przekazane im smartfony lub tablety w sposób niezgodny z przeznaczeniem, na niekorzyść firmy. Również, jak wskazaliśmy we wstępie, istnieje możliwość utraty danych lub ich przejęcia czy zainfekowania telefonu wirusami.

Aby przeciwdziałać powyższym sytuacjom, możliwe jest zastosowanie technologii Mobile Device Management, czyli w skrócie MDM. Jest to oprogramowanie, które zostało opracowane w celu zdalnego zarządzania urządzeniami mobilnymi należącymi do pracowników. Współpracują one z różnymi systemami operacyjnymi dla urządzeń mobilnych.

Za sprawą systemów MDM możliwe jest prowadzenie szeregu różnych działań związanych z zarządzaniem urządzeniami mobilnymi, między innymi możliwe jest konfigurowanie ich zdalnie, wymuszanie haseł, szyfrowanie i back-up danych, instalowanie odpowiednich aplikacji i tworzenie sklepów z aplikacjami dla pracowników, lokalizacja urządzeń czy zabezpieczanie ich przed wirusami i włamaniami, co powoduje, że firmowe dane mogą być kompleksowo chronione.

W rezultacie poprzez wpływ na użytkowanie służbowych telefonów i tabletów przez pracowników możliwe jest poprawienie efektywności ich wykorzystania, wysłużenie ich żywotności i uzyskanie większego bezpieczeństwa. Te zalety powodują, że systemy MDMMobile Device Management znajdują obecnie wielu zainteresowanych w biznesie. Usługę taką można zamówić między innymi u operatorów telefonii komórkowej.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *