Historia Oliwy – Gdańskiej dzielnicy

Oliwa to historyczna oraz stara dawna miejscowość znajdująca się pomiędzy Gdańskiem a Sopotem. Założenie Oliwy szacuje się na koniec XII wieku, a pierwszą notatkę o niej możemy spotkać w dokumentach z 1186 roku. Wtedy wieś należała do zakonu cystersów którzy władali nią aż do dziewiętnastego wieku.

Nazwa dzisiejszej dzielnicy Gdańska ma zwolenników dwóch różnych hipotez, jedna z nich mówi o tym, że wieś zawdzięcza ją od płynącego niedaleko potoku – Oławy. Druga posiada liczniejsze grono „fanów” – teoria mówi o pochodzeniu nazwy od drzewka oliwnego do którego mieliby się odwoływać członkowie zakonu cystersów. Najbardziej pewnym faktem jest to za po raz pierwszy nazwa Olyva użyta została w dokumentach z 1188 roku.

Tak jak napisałam na wstępie powstanie Oliwy datuje się na dwunasty wiek, lecz sami cystersi uważali, że na ziemiach obecnej oliwy istniał inny gród książąt pomorskich. Odkryte zostały tutaj ponadto groby a także cmentarz z okresu rzymskich wpływów. Życie wsi klasztornej przez wiele wieków skupiało się wokół klasztoru, tym samym był on najczęściej wymieniany w dokumentach poprzednich czasów. Z nich możemy się dowiedzieć między innymi o pożarze klasztoru w 1350 roku a także jego odbudowie.

Oliwa jako wieś klasztorna nie unikała zniszczeń spowodowanych konfliktami. W 1577 Oliwa została kompletnie zniszczona przez wojsko z Gdańska, w 1626 i 1656 dwukrotnie była świadkiem najazdu wojsk szwedzkich. Wieś przeżywała także dobre chwile kiedy to w XVII wieku wybudowano tutaj osiem rezydencji zwanych Dworami przez bogatych Gdańszczan. Wokół Oliwy także na potoku oliwskim budowano liczne młyny i kuźnie wodne – do dnia obecnego możemy zobaczyć młyn numer IX oraz zabytkową kuźnie wodną.

W latach 1733-1734 wieś ponownie została zniszczona w czasie działań wojennych wojny sukcesyjnej. Wraz z końcem polskiego panowania w Oliwie zaczął się okres Pruski który wywłaszczył zakonników przyznając im odszkodowanie a także pensje. W okresie wojen Napoleońskich Oliwa stała się miejscem postoju wojsk cesarskich a w murach klasztoru urządzono lazaret. Po upadku Napoleona tereny Gdańska i Oliwy ponownie wróciły do Prusaków.

Do wybuchu pierwszej wojny światowej trwała nieustająca modernizacja oraz rozbudowa Oliwy do tego stopnia że wieś w 1874 stała się miastem, a ślad po dawnej wsi klasztornej cystersów całkowicie zaginął. Lata dwudziestolecia międzywojennego wiążą się z kilkoma istotnymi wydarzeniami w historii Oliwy: między innymi miasto zostało zakupione i przyłączone do Gdańska przez jego radę zostając tym samym dzielnicą.

W okresie II Wojny Światowej Oliwa została zdewastowana przez nacierających Rosjan w niewielkim stopniu – całkowitemu zniszczeniu uległa nieistniejąca już wieża widokowa na wzgórzu pachołek. Wraz z ukończeniem działań wojennych Oliwa wraz Gdańskiem powróciła do Polski.

Zachęcam zatem do udania się na pomorze szczególnie do Oliwy, każdy kto zdecyduje się zostać na dłużej powinien skorzystać z licznej oferty udostępnionej przez znane w kraju z wysokiego komfortu a także wyśmienitych posiłków – Hotele Gdańsk. Zdecydowanie warto tutaj polecić Hotel Holiday Inn słynący z połączenia atrakcyjnej konkurencyjnej ceny z najwyższa jakością obsługi.

Powinno się jednak pamiętać, że stolica Pomorza do zaoferowania ma inne Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w blisko centrum i oferują wynajem sal szkoleniowych.

Artykuł godny polecenia – redakcja

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *