Od 2017 roku kasy fiskalne dla każdego?

Jeszcze kilka lat temu wyłącznie kilka rodzajów działalności gospodarczej było zobligowanej do księgowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Kolejną grupą przedsiębiorców byli ci, którzy przekraczali ustalony ustawowo limit obrotów. Czy od 2017 roku przepisy w tym względzie ulegną zmianie?

Według ostatnich projektów przedstawianych przez ministerstwo finansów od 2017 roku każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób prywatnych musi posiadać kasę fiskalną. Oznaczałoby to, że zniesiony zostałby dotychczasowy limit wynoszący 20 tysięcy złotych. Informacje te, które zostały ogłoszone w sierpniu wywołały falę negatywnych komentarzy oraz głośne głosy protestu. We wrześniu pojawiły się kolejne zmiany w projekcie ustawy, które zapowiadają, że obecne przepisy ulegną tylko niewielkim zmianom.

Kto powinien posiadać kasę fiskalną?

Według obecnie obowiązujących przepisów tylko kilka rodzajów działalności gospodarczej zobowiązanej jest do nabycia kasy fiskalnej od samego początku prowadzenia firmy. Są to między innymi firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów tytoniowych, sprzętu rtv, telekomunikacyjnego czy przewozami osób. Kolejną grupą przedsiębiorców, którzy muszą posiadać odpowiednie urządzenie fiskalne są ci, których sprzedaż względem osób prywatnych przekracza wartość 20 tysięcy złotych.

Co wynika z prawnego obowiązku?

W momencie postania obowiązku posiada kasy właściciel firmy ma 2 miesiące na nabycie urządzenia. W tym momencie powinien powiadomić miejscowego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy lub drukarki fiskalnej. W zawiadomieniu przedsiębiorca powinien wskazać ilość urządzeń, ich dane identyfikacyjne oraz miejsce użytkowania. Po wydaniu pozytywnej decyzji przedsiębiorca może zakupić urządzenia i zaimplementować je we wskazanym miejscu pracy.

Ostatnie nowelizacje w przepisach

Wszytko wskazuje na to, że od 2017 roku wejdą nowe przepisy, lecz nie będą to radykalne zmiany, a jedynie uzupełnienie obecnych regulacji. Ostatnie zapowiedzi ministerstwa wskazywały, że obecnie obowiązujące limity zostaną zniesienie, lecz wygląda na to, że zostaną utrzymane. Chęci w zmianach ministerstwo tłumaczyło ochroną praw konsumentów oraz uczciwych przedsiębiorców (spora część nie wydaje paragonów i w ten sposób ukrywa dochód).

Ostatnie zapowiedzi zmian w prawie spowodowały, że firmy dystrybuujące urządzenia fiskalne jak Utech z Lublina bardzo często otrzymywały telefony związane z pytaniami o zmiany. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że niewiele się zmieni, co potwierdza opublikowany przez ministerstwo projekt rozporządzenia.

Grafika: pixabay.com

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.