BiznesHobbyInneOgrodnictwo

Nawozy dolistne płynne a krystaliczne. Kiedy i jakie stosować?

Nawożenie dolistne to metoda polegająca na dostarczaniu roślinom niezbędnych do wegetacji substancji poprzez spryskiwanie liści specjalnymi nawozami. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedobory składników prowadzą do obniżenia plonu i zmniejszenia wartości dekoracyjnych rośliny.

Rośliny pobierają składniki mineralne nie tylko przez korzenie, ale także przez liście. Nawożenie dolistne umożliwia szybkie uzupełnienie brakujących substancji, ponieważ nawóz w rozcieńczonej formie wchłaniany jest już w kilkadziesiąt minut po aplikacji(np. nawóz w formie mocznika w 40 minut po nawożeniu zostaje wchłonięty w przeszło 90%). Trzeba jednak pamiętać, że nawożenie dolistne nie zastąpi tradycyjnego(glebowego), dlatego zaleca się nawożenie obiema metodami, przy czym nawożenie dolistne ma charakter działania uzupełniającego.

Kiedy stosować nawożenie dolistne

W normalnych warunkach, gdy gleba jest bogata w składniki mineralne, wystarczy nawożenie glebowe. Istnieją jednak przypadki, gdy trzeba pomóc roślinom osiągnąć maksymalne plony. Jednym z nich jest ograniczenie aktywności korzeni, np. po obfitych opadach na nieprzepuszczalnych glebach. Kolejnym powodem jest wystąpienie na liściach albo pędach niedoboru danego składnika, objawiającego się np. w formie przebarwień. Czasem metodą dolistną dostarczane są też składniki mineralne, które w glebie ulegają uwstecznieniu tzn. przechodzą w formę nieprzyswajalną dla roślin(fosfor, żelazo bór, mangan, cynk).

Zalety nawożenia dolistnego

Nawożenie dolistne pozwala na zaoszczędzenie nawozu(ponieważ jest on szybciej wchłaniany). Właśnie dlatego, ten sposób stosowany jest przy dokarmianiu roślin drogimi lub trudnodostępnymi nawozami. Metoda dolistna pozwala także dostarczyć substancje mineralne bezpośrednio do owoców, dzięki czemu unikniemy problemów z przemieszczaniem nawozu z gleby do owoców. Nawożenie dolistne stosowane jest m.in w przypadku spryskiwania: jabłek, pomidorów albo papryki roztworami soli wapniowych. Powoduje one istotne zmniejszenie występowania np. gorzkiej plamistości podskórnej oraz suchej zgnilizny owoców. W tym przypadku wskazane jest wykonanie 2-3 opryskiwań na 6, 4 i 2 tygodnie przed zbiorem owoców.

Nawozy dolistne płynne a krystaliczne

Nawozy płynne do stosowania dolistnego, szczególnie azotowe, mogą być nieco tańsze, niż nawozy krystaliczne. Jednak, ze względu na swój skład, do ich magazynowania w dużych ilościach, konieczne jest poniesienie wydatków na infrastrukturę ich przechowywania i rozprowadzania po polach. W przypadku nawozów azotowych płynnych, konieczne jest dostosowanie do nich opryskiwaczy i zamontowanie specjalnego zbiornik do przechowywania nawozu wykonanego ze stali węglanowej lub PCV.

Co ile wykonywać opryski?

Ekspert z firmy Biostyma radzi, żeby stosować nawożenie dolistne tak często, jak wymagają tego potrzeby roślin: „Z reguły prowadzi się od 3 do 6 oprysków w odstępach tygodniowych, rozpoczynając po kwitnieniu roślin”.

Należy pamiętać, że wchłanianie składników mineralnych przez liście jest zależne od warunków atmosferycznych. Dlatego, zaleca się nawozić dolistnie w godzinach rannych lub przed wieczorem. Nawóz najszybciej wchłania się przy wysokiej wilgotności i niższej temperaturze powietrza. Stosując nawozy dolistne, należy pamiętać, aby dokładnie odmierzyć odpowiednie stężenie roztworu – zbyt silny nawóz może nie tylko uszkodzić, ale nawet całkowicie zatruć rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *