Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Jest to schorzenie charakteryzująca się przede wszystkim długotrwały procesem zapalnym w stawach. Pierwotne objawy to ból i obrzęki stawów, sztywność poranna, a czasami dodatkowo sztywność stawów po dłuższym bezruchu w toku dnia. Przebieg zapalny toczący się w stawie powoduje przerost błony maziowej i powstanie patologicznej tkanki zwanej ziarniną. To ona rozrastając się w stawie niszczy struktury stawu i często prowadzi do jego zniekształcenia. Choroba może odnosić się niemal do każdego stawu. Taki sam rozkwit ziarniny częstokroć toczyć się także w pochewkach ścięgien, powodując ich uszkodzenie lub nawet zerwanie.

Stan zapalny odbywający się w tej chorobie jest spowodowany autoagresją, czyli dokonywać agresji przez układ immunologiczny chorego własnych komórek i tkanek. Kluczowym celem ataku jest błona maziowa stawu, ale choroba może także dokonywać agresji w inne konstrukcje organizmu. W okresie trwania zapalenia ziarnina pokrywa chrząstkę powodując jej defekt. Niszczy także torebkę stawową, ścięgna i kości. W konsekwencji dochodzi do zniszczenia i usztywnienia jednego lub więcej stawów. Następstwem tego są powikłania z jego używaniem nawet jak choroba ustąpi całościowo.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów

poradnik dla chorych

http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.htmljak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow

Szybkie odkrycie choroby jest bardzo istotne. Czas od wystąpienia oznak do przystąpienia leczenia w kolosalnej mierze determinuje o całym pozostałym życiu chorego. Optymalne rezultaty uzyskujemy, gdy leczenie rozpoczynamy jak najszybciej. Ponad połowa chorych nieleczonych lub leczonych błędnie przez lata, po zmianie leków lub podwyższeniu śmiesznie małych dawek leków DMARD’s w ciągu 3–4 miesięcy osiągnęła remisję. Co mimo wielu lat trwania choroby daje tym chorym możliwość na całkowite wyleczenie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *