OTWARCIE NOWEGO OBIEKTU DYDAKTYCZNEGO AWF W POZNANIU

21 maja 2012

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, 93-lata  tradycji, najstarsza w Polsce, trzecia w Europie, łączy osiągnięcia z przeszłości z nowoczesnością. Współcześnie wysoko notowana  w krajowych rankingach i systemie parametryzacji, może pochwalić się liczną grupą sportowców-olimpijczyków oraz pracownikami i studentami, którzy sięgają po najwyższe nagrody. W ciągu ostatnich 4 lat podwoiła liczbę kierunków nauczania, a liczba studentów wzrosła o prawie dwa tysiące. Obecnie na 3-ch wydziałach kształci ich 4500.

Tymczasem, jak na wymogi nowoczesnej uczelni o ambicjach sportowych, baza dydaktyczno-szkoleniowa nie nadąża za jej innymi osiągnięciami. Bo baza dydaktyczna  to często obiekty sprzed prawie 100 lat, budynki zabytkowe, objęte ochroną konserwatorską,       co utrudnia prowadzenie koniecznych napraw i remontów.

Obecnie uczelnia korzysta aż z 11 budynków rozrzuconych na terenie Poznania. Zarówno dla studentów jak i pracowników AWF to spory kłopot i tylko dzięki dobrej organizacji planu studiów udaje się realizować program kształcenia. Mimo tych kłopotów władze uczelni stale podnoszą komfort nauki dla studentów i pracowników poprzez modernizacje i unowocześnienie bazy dydaktycznej. Z roku na rok wzrasta liczba obiektów, które podnoszą standard studiów i sprawiają, że kandydaci chętnie wybierają naszą uczelnię. Do nich należy choćby oddanie w 1997 roku budynku wielofunkcyjnego z kortami tenisowymi, dwa lata później boiska ze sztuczną trawą do gry w hokeja na trawie i bieżnią tartanową, pływalni w 2001 roku oraz trzy lata później biblioteki głównej na miarę XXI wieku oraz hali gier sportowych.  Do tego dochodzą intensywne prace remontowo-adaptacyjne w Gorzowie Wielkopolskim oraz w ośrodku szkoleniowym w  Chycinie.

Konieczność budowy nowego obiektu pojawił się w momencie, gdy okazało się, że obecny gmach uczelni nie jest w stanie pomieścić wszystkich studentów, a budynek Wydziału Turystyki i Rekreacji zagraża bezpieczeństwu osób. Dodatkowo deficyt pomieszczeń do zajęć laboratoryjnych oraz praktycznych sprawił, że do projektowanego obiektu postanowiono przenieść  nie tylko Wydział Turystyki, ale także niektóre zakłady z „baraków” przy ul. Grunwaldzkiej. W związku z tym Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wstępną umowę władze Województwa Wielkopolskiego podpisały z Akademią Wychowania Fizycznego 19 grudnia 2008 roku. Uczelnia uzyskała 75% dofinansowania z funduszy unijnych, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa  Wyższego – ku naszej radości, dofinansowało pozostałych 25% kosztów inwestycji, niezbędnych do jej rozpoczęcia. Koszt inwestycji to 36 110 468 zł.

Do 5 maja 2010 roku w miejscu obecnej inwestycji przez 30 lat stał dwukondygnacyjny pawilon typu “Berlin” na który od dawna narzekali zarówno studenci jak wykładowcy. W tym dniu teren został przekazany wykonawcy – firmie Mostostal Warszawa, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Studenci i pracownicy uczelni przyglądali się jak z dnia na dzień znika z powierzchni stary barak a w jego miejscu powstaje gigantyczny wykop pod fundamenty. Prace inwestycyjne nie pozbawione były emocji. W trakcie budowy natrafiono na pruskie fortyfikacje z XIX wieku. Na szczęście przestój w pracach trwał krótko po których wznowiono budowę fundamentów.

Cała inwestycja trwała 22 miesiące w trakcie których pracownicy wykonawcy bez względu na pogodę – mróz, deszcz, upał – kontynuowali instalacje poszczególnych części obiektu. Wznoszone w krótkim czasie kolejne poziomy budynku wzbudzały podziw i zaskoczenie szybkim tempem prac.

Projekt nowego obiektu przygotowała Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego ARPA. Obiekt ma pięć kondygnacji i przyziemie. Elewacja frontowa z kolorze biało-brązowej wykonana została głównie ze szkła nawiązując do obecnie istniejącego głównego gmachu AWF. Szklane świetliki rozświetlają hol w przyziemiu, a widok z najniższego poziomu wprost na boisko i okalającą je zieleń dodaje uroku temu miejscu. Na samym bowiem parterze zlokalizowano dwie największe sale wykładowe, które są w pełni zautomatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny oraz elektronicznie opuszczane rolety.

Ciekawe połączenia kolorów w całym obiekcie: białego, ostrej zieleni i zdecydowanego pomarańczowego, współgrają z nowoczesną stylistyką wnętrz oraz wyposażenia, między innymi z pomarańczowymi i zielonymi oparciami krzeseł.

Cały budynek podzielono na dwie części: wysoką – z funkcją dydaktyczną i zapleczem socjalnym oraz przyziemie. W przyziemiu znajdują swoje miejsce laboratoria (m.in. nowoczesna zwierzętarnia) i pomieszczenia do zajęć praktycznych (np. dla specjalności hotelarstwo – profesjonalny bar i nowoczesne pomieszczenie kuchenne z pełnym wyposażeniem). W części dydaktycznej zlokalizowano panel kompleksowej obsługi studenta, a na każdym poziomie pokoje do pracy nauczycieli akademickich, salki seminaryjne, urządzenia sanitarne.

 

Budynek jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, dojazd do wejść nie stanowi problemu z uwagi na przygotowane podjazdy, a w budynku funkcjonują stosowne windy.

W tym pracownikom zostały stworzone idealne warunki do rozwijania koncepcji badań naukowych i tworzeniu nowych projektów, a także doskonalenia  dydaktyki. Ze względu na dostateczną liczbę sal dydaktycznych, nauka nie będzie odbywać się do późnych godzin wieczornych, a prowadzący zajęcia będą mogli pracować w małych grupach. Zadbano także o bezpieczeństwo budynku poprzez elektroniczne pobieranie kluczy przez pracowników a także instalację 30 kamer. Nowy rok akademicki studenci rozpoczną w nowym obiekcie.

To nie koniec planów rozwojowych Akademii. Kolejną inwestycją, która powstanie tuż za nowym obiektem dydaktycznym, jest hala sportowa z pomieszczeniami dydaktycznymi. Obiekt będzie liczył trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Znajdzie się w nim wielofunkcyjna sala sportowa o wysokości 12 metrów, która będzie zawierać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej, a także sale seminaryjne i szatnie z zapleczem istniejącego już boiska. Szacowany koszt inwestycji to 15 mln zł. Uczelnia zabiega o pieniądze w Ministerstwie Sportu oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *