BiznesGospodarkaInnePolecamyPolecane wiadomościSpołeczeństwoTurystyka

„Przyjazna Polska”: Mocne strony polskich gmin

Każda gmina może pochwalić się czymś wyjątkowym i atrakcyjnym – wystarczy, że zna swoje atuty. „Przyjazna Polska” to program promocji polskich samorządów skierowany do gmin, które starają się jak najlepiej wykorzystać swój potencjał. Właśnie trwa jego II edycja. Gminy chętne do zaprezentowania swoich atutów mogą się zgłaszać do 30 kwietnia.

Polskie gminy odnoszą sukcesy, którymi z powodzeniem mogą się pochwalić na forum krajowym i międzynarodowym. Umożliwia im to Program Promocji Polskich Samorządów „Przyjazna Polska”. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą.

Gmino, pokaż innym swój pomysł na rozwój!

Program „Przyjazna Polska” skierowany jest do każdej gminy, która jest dumna ze swoich osiągnięć. Organizatorzy cenią polską różnorodność, dlatego umożliwili samorządom zaprezentowanie się w aż 9 kategoriach: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody. Dzięki temu gminy mogą pokazać wszystko to, co jest ich atutem. Dotychczas godło „Przyjazna Polska” otrzymały gminy wyjątkowe pod wieloma względami, między innymi charakteryzujące się gospodarnością i umiejętnością tworzenia oraz realizowania planów rozwojowych, podtrzymujące lokalne zwyczaje i tradycje, szanujące historię Polski i regionu, a także mogące się pochwalić pięknymi terenami do wypoczynku i rekreacji, uprawiania sportu lub regeneracji zdrowia.

Samorząd Kowala – rodzinnego miasta króla Kazimierza Wielkiego – stara się budować wizerunek małego, sympatycznego, czystego, bezpiecznego i przyjaznego dla mieszkańców i gości miasteczka. Udział w Programie „Przyjazna Polska” i zdobycie certyfikatu to potwierdzenie, że wysiłki i starania, idą w dobrym kierunku, a efekty są widocznie nie tylko dla mieszkańców, ale również niezależnych obserwatorów – podkreśla Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz miasta Kowal, które jest laureatem I edycji programu.

Szansę na zdobycie laurów mają gminy, które cenią sobie m.in. przyjazne podejście administracji zarówno do biznesu i inwestorów, jak i mieszkańców oraz gości, przy jednoczesnej dbałości o rozwój aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości. Na co dzień w swoim rozwoju społeczno-ekonomicznym i w zakresie dbałości o środowisko naturalne postępują zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności. Doceniają też znaczenie inwestycji w jakość i rozwój infrastruktury. W stosunku do mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych, są opiekuńcze i dbają o ich edukację, aktywność oraz podniesienie komfortu życia.

Gminy, które szczycą się wyjątkowymi walorami czy osiągnięciami i chcą je zaprezentować całej Polsce, mogą się zgłosić do tegorocznej edycji programu „Przyjazna Polska” do 30 kwietnia. Na początku w I etapie czeka je wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej i ankiety, którą oceni Kapituła Programu. Jeśli gmina otrzyma wymaganą liczbę punktów, znajdzie się w II etapie i zostanie w niej przeprowadzony audyt. Celem badania jest weryfikacja przez audytora danych zawartych w ankiecie. Laureatami programu zostają samorządy, które w obu etapach łącznie uzyskają wymaganą liczbę punktów. Od tego momentu mogą pełnoprawnie korzystać z godła „Przyjazna Polska”.

Gmina dla mieszkańców, inwestorów i turystów

Szeroki zakres certyfikacji tematycznej umożliwia gminie start w kategorii najlepiej dopasowanej do prowadzonej działalności i podkreślającej jej mocne strony na tle pozostałych uczestników. Program inicjuje w ten sposób pozytywne współzawodnictwo samorządów na rzecz rozwoju Polski. Promuje także współpracę przedsiębiorców z samorządami. Certyfikat „Przyjazna Polska” jest wyraźnym znakiem dla potencjalnych inwestorów, mieszkańców czy turystów, że znajdują się w miejscu przyjaznym i wartym zainteresowania. O walorach biznesowych, zdrowotnych czy turystycznych gminy biorącej udział w programie usłyszy cała Polska.

Więcej informacji o programie oraz regulamin na www.przyjaznapolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *