Rodzaje naczep samochodów ciężarowych

Zgodnie z definicją naczepa to pojazd drogowy, którego celem jest transport przedmiotów. Jest ona opracowana bez osi przedniej, ponieważ spoczywa na samochodowym ciągniku siodłowym. Europejska Komisja Gospodarcza wyróżnia przy tym kilka różnych typów naczep. Poniżej prezentujemy te najbardziej powszechne, które wykorzystywane są na co dzień w czynnościach transportowych.

Chłodnie i izotermy
Często na drogach spotyka się naczepy określane terminem izoterm. Są to naczepy, które zostały opracowane po to, aby zachować właściwą temperaturę wewnątrz nawet w przypadku niekorzystnych temperatur na dworze. Głównie wykorzystuje się je w transporcie na trasach krótkich oraz średnich. Jednym z typów izoterm są chłodnie, które są wyposażone we własne agregaty chłodnicze. W ten sposób można bezpiecznie przewozić takie ładunki jak owoce, warzywa, mrożonki, leki.

Platformy i naczepy do przewozu ładunków gabarytowych
Innym typem powszechnie wykorzystywanych naczep są platformy, które inaczej określane są także jako dłużyce. Są one przeznaczone do przewozu maszyn i urządzeń o sporych gabarytach oraz ciężarze kilkudziesięciu ton. Dzięki obniżonemu pokładowi załadunkowemu są łatwiejsze w załadunku i rozładunku – określa się je wtedy naczepami niskopodwoziowymi. Naczepy podkontenerowe z kolei mają podobną konstrukcję, są przeznaczone do przewozu kontenerów morskich. Również pozwalają na przewóz cięższych ładunków. Produkowane są również specjalne naczepy przeznaczone do transportu samochodów, które umożliwiają ich przewóz w większej liczbie za jednym razem. Z kolei do przewozu materiałów luźnych wykorzystuje się głównie wywrotki – umożliwiają transport ziemi, żwiru, zboża, cegieł, gruzu, kruszyw.

Poznaj – Big Bagi: rewolucja w opakowaniach – od ogrodu po budowę

Naczepy ogólnego przeznaczenia
Naczepami ogólnego przeznaczenia określa się głównie naczepy kurtynowe, które umożliwiają przewóz praktycznie każdego rodzaju towaru. Powierzchnia ładunkowa naczep tego rodzaju pozwala na ich transport luzem czy w opakowaniach lub na paletach. Naczepy te są wyposażone w plandeki. Inaczej określa się je również firankami.

Naczepy specjalistyczne
Wśród naczep specjalistycznych wyróżnia się także takie jak z ruchomą podłogą, które pozwalają na samodzielny załadunek i rozładunek, także materiałów sypkich, naczepy przeznaczone do żywca wyposażone w ogrzewanie, wentylację, łatwe do utrzymania w czystości. Wyróżnia się też naczepy HDS z hydraulicznymi dźwigami samochodowymi do załadunku i rozładunku, a także naczepy typu cysterna do transportu materiałów płynnych.Gdy zamierza się przewieźć wymagające ładunki, niezbędna jest właściwa naczepa. Jeżeli chce się zlecić transport, potrzebna jest firma transportowa, Warszawa czy inne duże miasta mogą zaoferować dostęp do profesjonalnych przewoźników, którzy posiadają naczepy do przewozu praktycznie każdego rodzaju ładunków. Mniejsze firmy nie zawsze dysponują optymalnym zapleczem. Więcej o firmach transportowych w Warszawie na stronie www.trans-tok.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *