Smak wakacji w spa

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy w poszukiwaniu oryginalnych smaków regionalnej kuchni. Przy okazji jest to dobra sposobność nie tylko na poznanie zabytków i kultury danego regionu, ale i jego walorów kulinarnych.

Obydwa Hotele SPA Dr Irena Eris – Krynica Zdrój oraz Wzgórza Dylewskie – przez cały rok zapraszają miłośników nieśpiesznego delektowania się urokami życia, jak i pasjonatów dobrego jedzenia. Dzięki swojemu położeniu mają do zaoferowania lokalne specjały, które trudno spotkać w innych zakątkach Polski. W karecie menu są dostępne dania sezonowe, przygotowywane ze świeżych produktów. Będąc w Krynicy Zdroju można rozsmakować się w potrawach przygotowywanych z mleka, twarogu i serów owczych. Odwiedzając zaś mazurskie Wzgórza Dylewskie, jest okazja do kosztowania dań przygotowanych z dziczyzny i świeżych ryb słodkowodnych i morskich. W karcie menu slowfoodowej restauracji Romantycznej znajdują się takie specjały jak Ekologiczne listki sałat odziane w naturalny kozi twaróg z Kieźlin, pestki dyni oleistej i ratatouille z młodych buraczków z olejem rydzowym, kozieradką i miodem czy Filet z bałtyckiego dorsza zapiekany w papilocie z pomidorem malinowym, bobem i masłem koprowym.

W hotelowym menu znajdziemy dania wykwintne, ale także proste i naturalne, lecz co najważniejsze, apetyczne i przyrządzone z najlepszej jakości produktów. Hedonista i prawdziwy smakosz nie może pozwolić sobie na przeoczenie tych intrygujących smaczków kulinarnych.

www.DrIrenaErisSpa.com

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *