„Gdzie żołnierze, tam piosenka” w warszawskim Teatrze RAMPA

Gdzie żołnierze, tam piosenka” – przyjęty owacjami na stojąco spektakl tegorocznego Wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej zawitał na deski warszawskiego Teatru RAMPA. To zwariowana parodia festiwalowych piosenek żołnierskich, okraszona zabawnymi dialogami dwóch wojskowych, którzy
w czasie spektaklu przechodzą liczne metamorfozy.

Już w czwartek 12 czerwca, o godz. 19.30, w Tetrze RAMPA zabrzmią na nowo m.in.: „Żołnierskie dziewczyny”, „Poszłabym do wojska” czy „Takiemu to dobrze”.

Odległa przyszłość. Międzygalaktyczna wojna rozpętana przez generała Reaktora zbliża się ku końcowi. Jego armia bezwzględnych robotów unicestwia ostatni bastion oporu. Ludzkość znika z kosmosu. Jednak problemem staje się bezczynna armia pozbawiona swoich wrogów. Dwóch wybrańców: kapitan Dioda i podporucznik Proton – w tych rolach Michał Wielewicki i Konrad Marszałek – wyruszają z misją, aby wybadać nastroje społeczne i znaleźć nowych przeciwników do walki. Ich działania konspiracyjne zakładają śpiewanie piosenek żołnierskich odnalezionych w ludzkich archiwach. Jak piosenka wpłynie na bohaterów, którzy
z bezdusznych maszyn – wojowników przeobrażają się w pragnących sławy artystów?

„Gdzie żołnierze, tam piosenka”  to teatralny żart z konwencji festiwalowych piosenek żołnierskich. Wiele kołobrzeskich wykonań stało się szlagierami, przy których Polacy potrafili się śmiać i wzruszać. Teraz zabrzmią na nowo: „Żołnierskie dziewczyny”, „Poszłabym do wojska”, „Nikt nie ziewa”, „Do woja marsz”, „Takiemu to dobrze”, „Wojsko, wojsko”, czy „Po ten kwiat czerwony”.

Spektakl miał swoją premierę podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i został gorąco przyjęty zarówno przez festiwalową publiczność jak
i krytyków:

„Świetnie bawiłem się na spektaklu z piosenkami żołnierskimi…”

[Rafał Zieliński, Gazeta Wyborcza]

Z każdym kolejnym utworem Michał Wielewicki i Konrad Marszałek wkładają w śpiewanie marszowych, żołnierskich przebojów coraz więcej serca. W końcu śpiewają już nie tylko po to, aby urozmaicić sobie pełnienie służby, lecz także z potrzeby artystycznej realizacji. Projekt zespołu wręcz ocieka parodią i groteską,(…) . Artyści są w swoim żarcie konsekwentni…”

[Katarzyna Mikołajewska]

„Podczas tegorocznego Przeglądu największym zaskoczeniem okazał się nurt off, czyli konkurs na najlepszy scenariusz przedstawienia niegranego to tej pory nigdzie na świecie. Publiczność do łez rozbawił spektakl „Gdzie żołnierze tam piosenka”.”

[Anna Piskorowska, TVP Wrocław, 30.03.2014]

Gdzie żołnierze, tam piosenka”

Autor tekstu: Kamil Chomiuk

Reżyseria kolektywna

Obsada: Michał Wielewicki, Konrad Marszałek oraz gościnnie Kamila Boruta – Hycnar

Opracowanie muzyczne: Robert Gołaszewski

Scenografia: Maria Wytrykus i Marcin Het

Kostiumy: Marcin Het

Teatr RAMPA, Warszawa – Targówek, ul. Kołowa 20, godz. 19.30

O aktorach

 

Michał Wielewicki: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent Wrocławskiej Szkoły Teatralnej, związany obecnie z wrocławskim teatrem Ad Spectatores.

 

Konrad Marszałek: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent Wrocławskiej Szkoły Teatralnej, od kilku sezonów związany z warszawskim teatrem RAMPA.

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *