Premiera spektaklu Hiszpańska Mucha

9 lutego w warszawskim Teatrze Kamienica odbędzie się premiera spektaklu autorstwa Jamesa Lee Astora Hiszpańska Mucha, w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w Londynie, w klimacie szalonych lat 30-tych. Jeden z głównych bohaterów – reżyser teatralny Arthur Spender właśnie przygotowuje oszałamiającą rewię, w której ma wystąpić Nora Wallins – gwiazda londyńskich teatrów muzycznych, prywatnie długoletnia partnerka reżysera.

Arthur, słynący ze śmiałych pomysłów inscenizatorskich, wyczerpuje budżet przeznaczony na realizację kolejnej wielkiej rewii. W związku z tym zmuszony jest poprosić producenta – Harrego Jo o kolejne fundusze. Producent przystaje na tę propozycję, jednak pod warunkami, które okażą się zbyt trudne do spełnienia.

Tytułowa Hiszpańska Mucha inicjuje serię zabawnych wydarzeń o mocno erotycznym podtekście. Spektakl utrzymany jest w jazzowych rytmach, ukazuje kulisy rewiowego teatru, czerpie z Szekspira i angażuje wełniany beret z Harrodsa – wszystko to w najlepszym, angielskim stylu Art Déco.

W spektaklu występują: Martyna Kliszewska, Anna Korcz, Dorota Zięciowska, Sambor Czarnota, Piotr Szwedes. Kostiumy przygotował ceniony projektant – Tomasz Ossoliński, o scenografię zadbał Witold Stefaniak.

***

Anna Korcz – absolwentka warszawskiej PWST; laureatka nagrody Agencji Aktorskiej „Passa” oraz nagrody X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych. Od początku swojej kariery jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Jest założycielką własnej fundacji Stop Przemocy – o Godność Człowieka.

Martyna Kliszewska – polska aktorka teatralna i telewizyjna.

Absolwentka wydziału aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała w 1999 r. rolą Młodej w „Proroku Ilji” T. Słobodzianka w reżyserii M. Grabowskiego w Teatrze Nowym w Łodzi, z którym to teatrem związana była do 2005 roku. Grała również w Teatrze STU w Krakowie. Obecnie związana z Teatrem Kamienica w Warszawie. Znana z ról w telewizyjnych serialach: „Plebania”, „Magda M.”, „I kto tu rządzi?”, „Daleko od noszy”, „Klan”.

Dorota Zięciowska – Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a także londyńskiego London Academy of Music and Dramatic Art. W latach 80. i 90. przebywała za granicą gdzie występowała w teatrze emigracyjnym. Grała również w angielskim serialu „Crossroads” (pod pseudonimem Dorota Zienska) i wystąpiła w kilku epizodach m.in. w „Supermanie IV”. W 2004 roku dostała rolę Wróżki Chrzestnej w polskiej wersji filmu „Shrek 2”, w którym wykonała dwie piosenki, m.in. nową wersję piosenki „Holding Out for a Hero” Bonnie Tyler. Przez kilka lat wykładała również Piosenkę Aktorską w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Sambor Czarnota – zadebiutował rolą Wolfganga Amadeusza Mozarta w spektaklu Amadeusz na scenie Teatru Jaracza w Łodzi, z którym związał się na stałe. W szekspirowskiej sztuce „Romeo i Julia” (2001–2002) pojawił się jako Romeo i Parys. Sceniczna postać Mężczyzny Młodszego kreującego aż pięć postaci – beniaminka korporacji, dilera narkotyków słuchającego hip-hopu i wychowanka domu dziecka w przedstawieniu Toksyny przyniosła mu w 2003 nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu; w 2004 odebrał nagrodę Zarządu Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP-u w X Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej w Warszawie i wyróżnienie na XXXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie. Jest także laureatem nagrody marszałka województwa łódzkiego za sezon 2003/2004. Współpracował także z teatrami: warszawskim „Scena Prezentacje” (2003–2005) i Muzycznym w Lublinie (2006–2007).

Na kinowym ekranie debiutował w dramacie Mariusza Trelińskiego Egoiści (2000) u boku Magdaleny Cieleckiej, Olafa Lubaszenko, Jana Frycza i Rafała Mohra. Następnie wystąpił w roli Jakuba Korpalskiego w telenoweli „Czułość i kłamstwa” (2000). Po występie w telewizyjnym dramacie „Biała sukienka” (2003), pojawił się w operze mydlanej Polsatu „Samo życie” (2005–2007), sitcomie TVP-Gdańsk „Lokatorzy” (2003), operze mydlanej TVP2 „Na dobre i na złe” (2004). Popularność przyniosła mu także rola Łukasza Wrońskiego, współpracownika Choroszyńskiego, narzeczonego Julii Choroszyńskiej w serialu TVP 2 „Egzamin z życia” (2005–2007).

Piotr Szwedes – ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Występował w teatrach: Studyjnym’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi (1991) i warszawskich: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1991-1992), Ochoty (1993-1993, 1997-1998, 2000), Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego (1995, 1998, 2000), „Scena Prezentacje” (1995), Nowy, Komedia (2003-2006), Bajka i Kamienica.

Od 2009 roku związany z Teatrem Syrena. Gra w kryminale Agaty Christie „Pajęcza Sieć”, w czarnej komedii w reż. Wojciecha Malajkata „Łup”. Występuje też w sztuce Marii Czubaszek „Przepraszam, czy tu straszy?” , którą sam wyreżyserował.

Po udziale w niemieckim miniserialu przygodowo-komediowym fantasy „Stella Stellaris” (1994) z udziałem Krystyny Feldman i telewizyjnej adaptacji powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” (1994) w reżyserii Jerzego Antczaka, zagrał na kinowym ekranie w filmie Krzysztofa Zanussiego „Cwał” (1995) u boku Mai Komorowskiej, jak również główną rolę u boku Krystyny Jandy w filmie „Niepisane prawa” (1996) (reż. Krzysztof Zanussi).

Popularność zawdzięcza roli maturzysty Roberta Prymusa Ratackiego, który uważał, że cały świat należy do niego w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy „Młode wilki” (1995) oraz roli Tomka Gabriela, syna Marty (Ewa Ziętek) i Wiesława (Paweł Wawrzecki) w serialu TVP 2 „Złotopolscy” (1998-2009).

Jakub Przebindowski – zadebiutował w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch” żywotów nieudanych według Fiodora Dostojewskiego na deskach krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie dwa lata później zagrał postać Ferdynanda w sztuce szekspirowskiej „Burza”. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego komponował na zamówienie piosenki, był także odpowiedzialny za przygotowanie muzyczne przedstawienia Tadeusza Słobodzianka „Prorok Ilja” w reż. Mikołaja Grabowskiego (1998). Występował w teatrach krakowskich: im. Juliusza Słowackiego (1996–1997), STU (1997–2000, 2004) i Starym Teatrze w Krakowie (2003–2005) oraz Teatrze Nowym w Łodzi (1999–2003).

Po raz pierwszy zagrał na dużym ekranie w dramacie Andrzeja Wajdy „Wielki tydzień” (1995) jako Julek Malecki, brat Jana (Wojciech Malajkat). Pojawił się potem w telewizyjnej ekranizacji książki Jarosława Iwaszkiewicza „Sława i chwała” reż. Kazimierz Kutz (1997) oraz dwóch seryjnych adaptacja filmowych telewizyjnych powieści Stefana Żeromskiego – „Syzyfowe prace” (1998) w reż. Pawła Komorowskiego i „Przedwiośnie” (2001) w reż. Filipa Bajona. W sztuce Teatru TV „Bigda idzie” (reż. Andrzej Wajda) zagrał Stanisława Mieniewskiego syna lidera socjalistów (Krzysztof Kolberger).

Wystąpił również w roli Krzysztofa Siedleckiego, narzeczonego pielęgniarki Magdy Szymczak (Magdalena Stużyńska-Brauer) w serialu TVP2 „Na dobre i na złe” (1999, 2000) oraz inteligenta po Politechnice – Karola Kopczyńskiego – w operze mydlanej TVN „Na Wspólnej” (2006–2007). Zagrał także księdza wikarego w „Katyniu” Andrzeja Wajdy.

Jest autorem sztuk teatralnych „Go-Go czyli neurotyczna osobowość naszych czasów” (Teatr Nowy Łódź 2001, Teatr STU Kraków 2005) oraz „Sz jak Szarik” (Warszawa 2007), „BOTOX” ( Teatr Kamienica Warszawa 2009). W listopadzie 2008 wydał zbiór wierszy dla dzieci „Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia” z ilustracjami Marcina Piwowarskiego.

Tomasz Ossoliński – projektant i krawiec. Twórca ubrań eleganckich i niezwykle stylowych. Od 20 lat oddaje się pasji szycia na miarę. Znak rozpoznawczy projektów i krawiectwa Tomasza Ossolińskiego to doskonała konstrukcja, precyzyjna forma, perfekcja w wykonaniu detali. Marka Tomasz Ossoliński to rzemiosło krawieckie najwyższej próby. Swoją pierwszą autorską kolekcję projektant zaprezentował w wieku 16 lat. Już rok później odebrał pierwszą nagrodę – Guzik Fahrenheita. Jako 18-latek został głównym projektantem najsłynniejszej polskiej marki odzieżowej Bytom – przez kilka lat pod okiem mistrzów krawieckich zdobywał najwyższe szlify w tym rzemiośle. Atelier Tomasza Ossolińskiego realizuje projekty bespoke tailoring – prestiżowego, zindywidualizowanego krawiectwa na miarę. Wśród jego klientów są osobistości ze świata biznesu, polityki, kultury, sztuki i rozrywki. Tomasz Ossoliński ubrał polskich sportowców w podróż na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku, a także twórców polskich filmów nominowanych do Oscara („Dzieci z Leningradzkiego” w reż. Hanny Polak, „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy, „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland) na galę rozdania najważniejszych nagród filmowych. Stała współpraca przy projektach teatralno-operowych łączy Ossolińskiego z Teatrem Wielkim Operą Narodową, Fundacją Krystyny Jandy na rzecz Kultury – Teatrem Polonia, Och- Teatrem i Teatrem Imka Tomasza Karolaka.

Anita Kot

 PR

LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *