Spotkanie z Gregorem Muirem – autorem książki „Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Gregorem Muirem, dyrektorem londyńskiej ICA (Institute of Contemporary Arts), autorem wydanej przez Muzeum i wydawnictwo Karakter brawurowej opowieści o brytyjskiej sztuce lat 90. „Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art”. Spotkanie odbędzie się już w ten piątek, o godz. 18.00 w audytorium Pawilonu Emilia.Rozmawiać będziemy o niezwykłych osobowościach, które dwie dekady temu dokonały radykalnej zmiany w świecie sztuki, i o tym, co dziś zaprząta Damiena Hirsta, Tracey Emin czy Sarę Lucas (jej „Rzymian” oglądać można w stałej kolekcji naszego Muzeum).  O tym, jak bardzo epoka YBA odmieniła postrzeganie współczesnej sztuki, i jaką rolę – poza artystami – odegrali tu spece od marketingu, by wspomnieć tylko Charlesa Saatchiego. I jak się to ma do popkultury.

Zapytamy też Gregora Muira o jego drogę krytyka sztuki: od artystycznego college’u i organizowanych za składkowe pieniądze wystaw w dawnych pomieszczeniach sklepowych, przez Tate Modern i potężną galerię prywatną Hauser and Wirth, po szefowanie ICA – publicznej instytucji o ogromnym znaczeniu dla powojennej brytyjskiej kultury. To tu miały miejsce przełomowe wystawy Francisa Bacona czy Jacksona Pollocka, tu narodziły się brytyjski pop-art i architektura brutalistyczna. Historii ICA poświęcona jest wydana właśnie w Londynie książka Anne Massey i Gregora Muira „Institute of Contemporary Arts: 1946-1968” – portret przełomowego czasu i kluczowego miejsca na mapie współczesnej sztuki.

Rozmowę z Gregorem Muirem prowadzą Natalia Sielewicz, kuratorka Muzeum oraz Karol Sienkiewicz, krytyk sztuki, którego książka o polskiej sztuce lat 90. ukaże się nakładem Muzeum i Karakteru jeszcze w tym roku.

Zapraszamy do pawilonu Emilia (ul. Emilii Plater 51) w piątek 23 maja o godz. 18.00

Spotkanie zorganizowane we współpracy z British Council, prowadzone w języku angielskim.

Wstęp wolny.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

artmuseum.pl

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *