OgrodnictwoWiadomości budowlane

Osiedle Bolesława Śmiałego zyska zielony skwer

Realizacja skweru nastąpi na przełomie III i IV kwartału tego roku. Tymczasem na Uniwersytecie Przyrodniczym odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień uczestnikom Konkursu Architektonicznego, którego efektem jest właśnie przyjęta do realizacji koncepcja skweru na Os. Bolesława Śmiałego.

Inspiracja projektowa związana jest bezpośrednio z nazwą powstającej na terenie Os. Bolesława Śmiałego inwestycji Botanika – mówi Joanna Pracka – Jako architekci krajobrazu nawiązałyśmy do niej, wybierając spośród wielu roślin, dostępnych w Ogrodach Botanicznych, wyjątkowy okaz: Strelicję królewską. – dodaje. To właśnie jej kwiat stał się inspiracją przy projektowaniu układu przestrzennego skweru, który wygrał w konkursie architektonicznym. Autorkami zwycięskiej pracy są panie Joanna Pracka i Joanna Przybyła. – Nasza koncepcja projektowa była śmiałą propozycją ożywienia przestrzeni. Realizacja tego projektu będzie świadectwem tego, że w Poznaniu mają szansę zaistnieć i funkcjonować wyjątkowe miejsca – mówi Joanna Przybyła. – Projektowany skwer ma być wizytówką inwestycji Botanika, ale dzięki bogactwu wprowadzonych kolorów i ciekawych roślin ma on też przyciągać osoby zamieszkujące pobliskie bloki mieszkalne – dodaje.

Konkurs został ogłoszony pod koniec ubiegłego roku, a zorganizował go inwestor Osiedla Botanika – firma UWI Inwestycje, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym i Poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową. Przed uczestnikami postawiono zadanie przedstawienia planu zagospodarowania terenu o powierzchni trzydziestu pięciu arów, tak by stworzyć na nim przestrzeń z zielenią o niepowtarzalnej formie i wyjątkowych walorach estetycznych. Na konkurs wpłynęło sześć prac. Wybrana przez Jury koncepcja zrealizowana zostanie ze środków inwestora Osiedla Botanika. – Koszt realizacji skweru szacujemy na 300 – 400 tys. zł, jednakże samo jego wykonanie musi być skoordynowane z przebiegiem budowy Osiedla Botanika i wymogami agrotechnicznymi związanymi z nasadzeniem nowej roślinności.Potrzebujemy też czasu by dopracować sam projekt skweru pod względem technicznym, czyli mała architektura musi gwarantować bezpieczeństwo, a roślinność musi odpowiadać warunkom glebowym i klimatycznym – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje, firmy która zrealizuje skwer.

W obrębie skweru znajdą się trzy strefy funkcjonalne: plac zabaw dla dzieci, strefa reprezentacyjno-wypoczynkowa oraz strefa czynnej rekreacji, czyli siłownia na powietrzu. Poszczególne strefy oddzielone będą jedynie za pomocą roślinności. Projektantki uwzględniły założenie, że teren przy osiedlu mieszkaniowym powinien być tak zagospodarowany, by mogły z niego korzystać osoby z wszystkich grup wiekowych. Rozwiązania przyjęte na skwerze mają zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i umożliwią nawiązywanie dobrych sąsiedzkich relacji.

PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *