Jak bezpiecznie prowadzić samochód jesienią?

Jeśli coraz wcześniej zapada zmrok a na drogach pojawiają się kałuże i sterty mokrych liści to znak, że nadchodzi jesień. Oby nie udało się jej zaskoczyć kierowców – jesienna słota może przysporzyć zmotoryzowanym wielu problemów. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji trzeba dostosować styl jazdy do nowej pory roku.

Każda pora roku stawia przed kierowcami nieco inne wymagania. W słoneczne, letnie dni trzeba oprzeć się pokusie dociskania pedału gazu a w zimie uważać na zalegający śnieg. Jesień bywa przez kierowców nieco lekceważona, ale niesłusznie – niskie temperatury, mrok i opady deszczu potrafią stworzyć kierowcą prawdziwy obóz przetrwania. Właśnie – jak go przetrwać?

Już nie zapomnisz o przeglądzie

Niesprzyjające warunki pogodowe pogarszają nie tylko widoczność na drodze, ale także samopoczucie zmotoryzowanych i mogą negatywnie wpływać na ich sprawność psychofizyczną. Wraz z nadejściem jesieni troskę o samochód warto zacząć od… siebie – wypoczęty, pełen energii kierowca ma większą szansę dojechać bezpiecznie do celu i nie zasnąć przed kierownicą. Jeżeli w trakcie wakacji samochód był szczególnie intensywnie eksploatowany, to z pewnością przyda mu się przegląd w serwisie, który pozwoli wychwycić i naprawić ewentualne usterki. – Przy utrzymaniu pojazdu bardzo ważne jest pamiętanie o wszystkich potrzebnych przeglądach, a także np. o odnowieniu ubezpieczenia – mówi Dawid Fabiś z Flotis.pl. – Dużym ułatwieniem w tym zakresie jest monitoring pojazdów, który wysyła użytkownikom alerty przypominające o zbliżającym się terminie wygaśnięcia przeglądu czy też ubezpieczenia – dodaje Fabiś. Czekaja nas trudne miesiące na drogach warto wejść w nie ze sprawnym pojazdem.

Hamujesz inaczej – gorzej

Szczególna uwaga należy się układowi hamulcowemu. Opady deszczu bywają bardzo długotrwałe i intensywne co wydłuża drogę hamowania i sprzyja poślizgom. Dlatego trzeba po pierwsze upewnić się, że posiadamy sprawny układ hamulcowy a po drugie – dostosować prędkość do warunków na drodze. Według danych Policji w zeszłym roku w okresie jesiennym (wrzesień – listopad) doszło do prawie 30% wszystkich wypadków (niecałe 10,5 tys wypadków). Jedyną bronią przeciw takim zdarzeniom jest zdrowy rozsądek kierowcy i jego umiejętności. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, kiedy wpadnie on w poślizg – a podczas opadów może on przytrafić się każdemu. Jak mu zapobiegać? Przed wszystkim nie można szarżować z szybkością jazdy i wykonywać gwałtownych manewrów, trzeba też zwrócić uważnie na ogumienie pojazdu. Grubość bieżnika powinna wynosić min. 1,6 mm aby zapewnić odpowiednią przyczepność. Wychodzenia z poślizgu można nauczyć się na specjalnych szkoleniach czy kursach dla kierowców, dla tych co nie chcą wydawać w tym celu pieniędzy pozostają internetowe tutoriale.

Aby lepiej widzieć

W miesiącach jesiennych obniża się też widoczność – szybciej zapada zmrok i już ok godz. 16 robi się szarawo. Efekt? Kierowcy mogą mieć problem ze sprawnym prowadzeniem pojazdu i oceną odległości. Na zewnętrzne warunki nie mam wpływu, możemy jednak zminimalizować straty chociażby poprzez utrzymywanie szyb w czystości i regularną kontrolę oświetlenia. Bywa, że w czasie jesieni na ciężką próbę wystawione są także wycieraczki samochodowe. W trakcie deszczu tylko one są w stanie zapewnić kierowcy znośną widoczność, warto więc zadbać o ich stan zanim staną się naprawdę potrzebne. Przypomnijmy: jeżeli wycieraczki piszczą przy pracy, zostawiają na samochodzie smugi w polu widzenia kierowcy lub nie oczyszczają szyb – trzeba je koniecznie wymienić. Ceny nowych, prostych wycieraczek oscylują wokół 30-80 złotych, choć oczywiście można znaleźć też znacznie droższe modele.

Źródło: Flotis.pl

PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

1 Comment

 1. Avatar
  Janusz Wrzesień 23, 2013

  mając urządzenia od flotis chociażby na próbe, bo u nich tez tak można już wtedy udało się nam coś zaoszczędzić, więc to mówi samo za siebie

  No votes yet.
  Please wait...
  Reply

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *