Wątki kryminalne i szpiegowskie w powieści Jagielnickiej-Kamienieckiej

Przechytrzyć Pana Boga to powieść przedstawiająca ponurą  wizję przyszłego świata opanowanego przez inwigilację i manipulację. Wątek kryminalny, przeplata się w niej z ciekawymi rozważaniami natury egzystencjalnej. Ucieczka Patrycji – głównej bohaterki – przed złowrogim światem miesza się z afirmacją życia, witalności i piękna.

Prześladowana przez inwigilatorów, zmuszona przemieszczać się z miasta do miasta, z kraju do kraju Patrycja współpracuje dorywczo z okolicznymi mediami, usiłuje dopasować się do otoczenia. Ufna w ludzką naturę, afirmująca życie wbrew temu, czego od świata doświadczyła, liczy na to, że w końcu jej się uda.

W niemieckim Heidelbergu osiada na dłużej. Wiąże się z lokalną Polonią, zaczyna pracę w niemieckiej gazecie. Nie spodziewa się, że dawne „przewinienia” względem manipulatorów sprawią, iż wyciągną oni swe macki aż tak daleko, by zagarnąć i zniszczyć jej ledwie odbudowany spokój. W jej życie znów wtargną ludzie niegodni zaufania. Szpiedzy z własnej, a czasem przymuszonej woli, którzy nie cofną się nawet przed tym, by wplątać jej jedynego syna w skomplikowaną intrygę i sprawić, że odwróci się od niej reszta nielicznej już rodziny. Znów będzie musiała uciekać.

Książki Pani Stefanii są znane na polskim rynku wydawniczym. Oto tylko kilka, które pisarka wydała w Wydawnictwie Psychoskok. Wszystkie z nich ukazały się w formie elektronicznej (ebook) oraz jako wersja drukowana.

  • „Zdeptana róża” to przejmująca historia prześladowania niewinnego człowieka przez PRL-owską bezpiekę.
  • „Więcej niż szczęście” to powieść sensacyjna, lecz zarazem traktuje o znacznie ważniejszych rzeczach. Jej główna bohaterka przez swe idealistyczne poglądy popada w konflikt z władzami Polski Ludowej.

 

 Stefania Jagielnicka- Kamieniecka jest dziennikarką, poetką i powieściopisarką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zamieszkałą obecnie w Wiedniu. W 1983 roku uzyskała honorowe dożywotnie członkostwo Arizona Press Club w Phoenix (USA), dokąd wyemigrowała po internowaniu. Otrzymała je za „walkę o możność pisania prawdy”, jak uzasadniono. W Polsce była zatrudniona w „Dzienniku Zachodnim“ w Katowicach, a od roku 1980 w prasie „Solidarności“. Po przeniesieniu się ze Stanów do Niemiec pisała w dziennikach: „Neue Westfälische” w Minden, „Rhein-Neckar-Zeitung” w Heidelbergu i w piśmie Polskiej Misji Katolickiej „Nasze Słowo“. Pod koniec roku 2003 ukazał się tomik jej poezji zatytułowany „Leichter als Atem” (Lżejsza niż oddech), po czym reportaże pod tytułem „Wege zum Erfolg”(Drogi do sukcesu) i „”Wege zur Erfüllung”” (Drogi do spełnienia) oraz wspomnienia zatytułowane „Sprung über den Abgrund” (Skok nad przepaścią). W Niemczech wydano również jej książki napisane w języku polskim: dwie powieści – „Sen“ i „Wielki Manipulator“, wspomnienia „Skok nad przepaścią“ oraz dwa tomiki wierszy. Na polskim rynku wydawniczym ukazało się do tej pory jej osiem powieści: „Z busolą w sercu“, „Samobójcy“, „Siatka w sieci“, „Poezja i miłość”, „Oko w oko ze śmiercią”, „Niebezpieczna miłość”, „Zdeptana róża” oraz „”Więcej niż szczęście””. W styczniu 2012 zdobyła główną nagrodę w Konkursie Literackim Wydawnictwa Astrum za powieść „W żelaznym uścisku”.

Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

1 Comment

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *