Wielkanoc w Ligurii!

Spędź Wielkanoc na włoskiej Riwierze! Oprócz ciepłych promieni słonecznych, pięknych plaż i morza, Liguria oferuje bardzo dobrą kuchnię i tradycyjne imprezy, zwłaszcza w Wielkanoc!

Uroczystości wielkanocne rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową. Mają one miejsce głównie w Bordighera, mieście palm. Parada odbywa się tutaj w Niedzielę Palmową. Mówi się, że tzw. „Parmureli”, specjalny splot liści palmowych, przyniesie domowi szczęście i spokój.

Szczególną atrakcją jest parada w Wielki Czwartek w miejscowości Ceriana. Spotykają się tutaj stare wspólnoty, w swoich tradycyjnych strojach i śpiewają starożytne pieśni po łacinie. W godzinach popołudniowych, od około 16:30, każdy przychodzi na plac Piazza Marconi by wspólnie zbudować starożytny instrument muzyczny – róg wykonany z kory kasztanowca. Wieczorami, ok. 20.30, ma miejsce Wieczerza Pańska. W Wielki Piątek o 14.45 tradycyjny pochód rozpoczyna uroczystości. Takie parady odbywają się w wielu miejscowościach, czasami rozpoczynają się w godzinach wieczornych – pomiędzy 20.00 i 21.00. Największe i najbardziej imponujące parady odbywają się w Savonie. Metrowe, drewniane posągi niesione są ulicami wokół obrazów Męki Chrystusa. Normalnie w ciągu całego roku, są one w jednym z kościołów w Savonie, wynoszone jedynie na parady.

Późnym wieczorem w Wielką Sobotę, około godziny 23.30, ulicami Cerianas przechodzi parada ze światłami, mija posterunek policji, kończy się przy kościele parafialnym. Koniec tych uroczystości następuje wraz z niedzielną mszą o godzinie 11.00, kiedy to hucznie celebrowane jest zmartwychwstanie Chrystusa, z jedzeniem i napojami.

Jednym z najlepszych momentów podczas Wielkanocy w Ligurii jest Pasquetta , czyli Poniedziałek Wielkanocny. W tym dniu tradycją jest piknik wielkanocny z rodziną i przyjaciółmi. Diano Castello, kilka kilometrów w głąb lądu za Diano Marina, ma miejsce tzw. Pasquetta Pineta – Piknik w lesie sosnowym, od którego zaczyna się dzień. Zazwyczaj są tam specjały z grilla, zespół, którego muzyka zaprasza do tańca i gry dla dzieci. Piknik ten to rozrywka dla całej rodziny. Również w innych miastach odbywają się podobne tradycyjne pikniki. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.blumenriviera.pl w zakładce Wydarzenia.

Tradycyjnym deserem wielkanocnym jest Colomba, ciasto w kształcie gołębicy. Od dawien dawna gołębica symbolizuje pokój i odrodzenie. Istnieje wiele legend traktujących o pochodzeniu tego ciasta, niezależnie jednak od nich – jest ono warte spróbowania!

W Wielką Sobotę i Niedzielę sklepy są otwarte, jedynie w Poniedziałek Wielkanocny, mniejsze sklepy są zamknięte. Jednakże większe supermarkety, takie jak na przykład Bennet, są otwarte.

Wielkanoc to świetna pora i dobra wymówka na skosztowanie włoskich smaków i cieszenie się pierwszymi promieniami słońca. BlumenRiviera oferuje wiele miejsc noclegowych, od mieszkań i apartamentów po domki i wille w całej Ligurii. Na stronie www.blumenriviera.pl znajdziesz pełną ofertę.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *