Wystawa „Koń w malarstwie polskim”

8 lutego (piątek) 2013 r., o godz. 15.30 Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie na temat koni, które rozpocznie się od zwiedzania z autorem wystawy „Koń w malarstwie polskim” a następnie, w czasie prelekcji, będzie można dowiedzieć się jak wyglądała praca koni w kopalniach wielickiej i bocheńskiej. Spotkanie w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Motyw konia, niezwykle wdzięczny i malowniczy, jest nierozłącznie związany z polską sztuką, zwłaszcza w nurcie realistycznym. Wystawa „Koń w malarstwie polskim” pokazuje piękno i siłę tych zwierząt oraz ważne ich miejsce w życiu człowieka – biorą udział w bitwach, polowaniach i pomagają w pracach. Wielu artystów chętnie uwieczniało konie na swych obrazach, a niektórzy stali się perfekcjonistami w utrwalaniu ich wizerunków na płótnie. Niekwestionowanymi mistrzami, aż po współczesne nam czasy byli słynni malarze koni z rodziny KossakówJuliusz, Wojciech i Jerzy. Ponadto prezentowane są prace m.in.: Artura Grottgera, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Januarego Suchodolskiego, Tadeusza Rybkowskiego, Władysława Podkowińskiego, Jana Matejki, Józefa Brandta czy Czesława Wasilewskiego.

Wystawę można zwiedzać tylko do 19 lutego 2013 r.
Informacja: 12 278 58 49
www.muzeum.wieliczka.pl

Konie w kopalni soli

W 2002 r. wywieziono na powierzchnię z wielickiej kopalni ostatniego konia – klacz Baśkę, ostatni koń Siwek opuścił wyrobiska kopalni bocheńskiej w 1961 r.

Najstarszym dokumentem wspominającym pracę koni w podziemiach kopalń jest „Opis żup krakowskich z 1518 r.”. Konie opuszczone do kopalni spędzały tam już niemal całe życie. Tylko w wyjątkowych przypadkach wyciągano je na powierzchnię. Udoskonalanie maszyn a potem wprowadzenie elektryczności ograniczyło zapotrzebowanie na konie.

Po II wojnie światowej pomagały one górnikom już tylko przy pracach remontowych i to w miejscach trudnych dla wprowadzenia mechanizacji. Praca koni w kopalni była ciężka. Ale już w okresie staropolskim obserwujemy stałą troskę władz żupnych o należyte ich wyżywienie, warunki pracy i odpoczynku. Największy nacisk wspomniane przepisy kładły na zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom w nietypowych dla nich podziemnych warunkach.

O tym jak konie transportowano do kopalni, jakie prace w niej wykonywały, kto i w jaki sposób się o nie troszczył, jakie kary przewidziano za niewywiązywanie się z tych obowiązków oraz jak długo konie pracowały w kopalni można się dowiedzieć w czasie prelekcji 8 lutego.

Serdecznie zapraszamy

PR
KJ

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *