Izraelska armia stawia na Hermesy

Kontrakty o wartości 125 milionów dolarów na najnowocześniejsze bezzałogowce od Elbit Systems

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Ministerstwo Obrony Izraela podpisało dwa kontrakty z Elbit Systems na dostawę i rozbudowę samolotów bezzałogowych Hermes 900. Między innymi te drony są oferowane Polsce w ramach toczących się od listopada rozmów między rządami Polski i Izraela.

Hermes 900 to duży bezzałogowy samolot przeznaczony do długich misji obserwacyjnych (tzw. MALE – Middle Attitude Long Endurance). W maju 2010r. izraelska armia zakontraktowała pewną liczbę tych najnowszych samolotów Hermes 450 i Hermes 900, by przetestować je w działaniu. Po dwóch latach służby, w grudniu 2012r. Ministerstwo Obrony Izraela zamówiło kolejną partię Hermesów 900 za kwotę 90 mln USD. W ramach tego kontraktu Elbit Systems ma dostarczyć i obsługiwać Hermesy 900 przez 8 lat.

27 stycznia 2013r. podpisano kolejny kontrakt o wartości 35 milionów USD, który dotyczy udoskonalenia samolotów bezzałogowych z rodziny Hermes. Dzięki zamówieniu od armii, Hermesy mają zostać wyposażone w nowe możliwości, miedzy innymi dotyczące szybkiej wymiany wyposażenia zamontowanego w konkretnym samolocie (plug&play).

Wszystkie bezzałogowce z rodziny Hermes współpracują z uniwersalnymi naziemnymi stacjami kierowania (UGCS). Mają możliwość automatycznego kołowania, oraz automatycznej procedury startu i lądowania. Dodatkowo Hermes 900 jest wyposażony w łączność satelitarną pozwalającą kierować samolotem w czasie odległych misji, poza horyzontem.

Obecnie drony produkcji Elbit Systems stanowią podstawę floty bezzałogowców w Izraelskich Siłach Powietrznych (85% samolotów). Możliwość zakupu między innymi Hermesów 450 i Hermesów 900 jest przedmiotem intensywnych rozmów prowadzonych od końca 2012r. między polskim i izraelskim ministerstwem obrony.

PR
AF

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.