BiznesEdukacjaGospodarka

KIG podpisała umowę z wybranymii niepublicznymi uczelniami

Na mocy podpisanej we wtorek w stolicy umowy między Krajową Izbą Gospodarczą a wybranymi uczelniami niepublicznymi, powstać ma Krajowa Akademia Gospodarcza (KAG). Zadaniem tej instytucji będzie m.in. koordynacja współpracy uczelni z przedsiębiorcami. 
Umowę z Krajową Izbą Gospodarczą podpisali przedstawiciele Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Celem współpracy tych instytucji jest utworzenie Krajowej Akademii Gospodarczej (KAG).

KAG ma być instytucją, w ramach której m.in. wypracowywane będą programy nauczania. Dzięki działaniom Akademii, absolwenci współpracujących z KIG uczelni będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy i rozpocząć pracę w przedsiębiorstwach.

„Celem umowy jest to, by zmienić typ kształcenia w polskich uczelniach. (…) Chcielibyśmy, żeby absolwent, który uczelnię kończy, poprzez staże, kontakty z firmami, od razu był pełnowartościowym pracownikiem i nie musiał się douczać w pierwszym okresie, kiedy przychodzi do firmy” – zaznaczył w rozmowie z PAP prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski.

Strony umowy m.in. chcą, aby doświadczeni przedsiębiorcy prowadzili zajęcia na uczelniach, a studenci – żeby mieli większą szansę na praktyki w firmach. „Chcemy też przeorientować programy nauczania. Stąd zwróciliśmy się do przedsiębiorców, aby zechcieli uczestniczyć w gremiach, które będą formułować pewne programy nauczania, a więc te treści, które należy młodym ludziom przekazać, aby umiejętnie i płynnie weszli na rynek pracy” – wyjaśnił w rozmowie z PAP prezydent AHE w Łodzi, Jarosław Gerard Podolski.

Jak KIG chce pomóc współpracującym uczelniom? „Poprzez dostarczenie swojej wiedzy, poprzez kontakty z naszymi członkami, którzy prowadzą z powodzeniem tysiące firm. Będziemy starali się namówić ich, żeby włączyli się do programu kształcenia” – wyjaśnił prezes KIG.

Na razie oprócz AHE i WSSE we współpracy uczestniczy jeszcze kilka innych uczelni. „Umowa ma charakter otwarty. Na kolejnych etapach będą mogły do niej przystępować kolejne uczelnie” – skomentował Podolski.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ ula/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *