Na piechotę przez góry Chorwacji

Przejście biegnącego przez Góry Velebit szlaku Premuzićeva Staza zajmuje trzy dni. Oprócz dzikiej przyrody na podróżnych czekają schroniska i szałasy, w których można odpocząć.

Miłośnicy wspinaczki górskiej mają mnóstwo możliwości uprawiania swojego hobby. Warto szczególnie udać się na Paklenice w masywie górskim Anica Kuk

Polakom Chorwacja kojarzy się z Adriatykiem. Jednak wystarczy odwrócić się plecami do morza, by ujrzeć wysokie góry, które oferują turystom znakomite szlaki i tanie wakacje w Chorwacji.

Pasmo gór Velebit, mające 150 km długości, to najdłuższy masyw Gór Dynarskich i najlepsze w Chorwacji miejsce do pieszych wędrówek. 57-kilometrowy szlak Premuźićeva staza biegnie przez wapienne wzniesienia. Nie potrzeba wysokogórskich umiejętności, przejście całej trasy zajmuje nie więcej niż trzy dni- poradzi sobie nie mal każdy. Najstarsza osoba, która przeszła cały szlak miała 951at. Po drodze są trzy schroniska, a średnia nachyleń to 10 procent. Oznaczenia prowadzą turystę niemal za rękę. Ustawione co kilometr, informują, gdzie się akurat znajduje.

Szlak wytyczono niemal osiemdziesiąt lat temu. Prace polegały na wzniesieniu murków oporowych, mostów i półtuneli. Ścieżkę wytyczono tak, by zahaczyć o najwyższe szczyty Veliki Zaviźan i Gromovaća, oba po 1676 m, z których rozciąga się panorama na park i morze w oddali. Podczas przejścia szlaku mija się nielicznych wędrowców, zatem wypad w chorwackie góry może być dobrym sposobem na ominięcie tłumów — większość turystów okupuje plaże. Częściej można spotkać mieszkańców okolicznych wiosek, a także… niedźwiedzie.

Schronisko dla niedźwiedzi znajduje się w górach Velebit, we wsi Kuterovo, tuż przy granicy Parku Narodowego Velebit. Na dużym ogrodzonym terenie żyją osierocone niedźwiedzie, a rolę ich rodziców pełnią opiekunowie. Choć misie mają warunki zbliżone do naturalnych, przyzwyczajone do ludzkiej pomocy nigdy nie będą mogły już powrócić na wolność. By się nie nudziły, stawia się przed nimi różne zadania. Pracownicy ukrywają im smakołyki, zmuszając podopiecznych do aktywności. Najlepiej sprawdza się zakopanie pokarmu, który zwierzę musi wywęszyć.

Wędrówka po surowych, wapiennych górach Velebitu to przyjemność podróżowania po krasowym terenie, pełnym porywających widoków, dzikiej natury, jaskiń, strumieni i być może niespodziewanych spotkań z mieszkańcami przy kieliszku wybornej rakii. Warto rozważyć taką formę wypoczynku.

KF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *