Autostrada oczami Polaków

szybsze, nowe, wygodne i niestety płatne. Nasze autostrady na stałe wpisały się w Polski krajobraz. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili zapytać kierowców co o nich sądzą.

Kto odpowiadał?

W internetowej ankiecie wzięło udział 150 osób. Co ciekawe to panowie wykazali większą chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Stanowili oni 76 procent ankietowanych. Wyraźnie widać też przewagę młodszej grupy respondentów. Ponad 80 procent z nich stanowiły osoby pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

36 procent ankietowanych deklarowało, że liczba pokonywanych przez nich rocznie kilometrów wynosi między 10 a 20 tys. km. 29 procent badanych rocznie przejeżdża do 10 tys. km. W mniejszości są kierowcy, którzy pokonują 20 – 20 tys. km jest ich 16 proc. Prawie 19 procent ankietowanych wskazało, że liczba przejeżdżanych przez nich kilometrów przekracza liczbę 30 tys.

Krajowa czy autostrada?

Mając do wyboru bezpłatną drogę krajową  i płatną autostradę ponad połowa ankietowanych (55 proc.) wybrała zwykłą drogę. Autostradą w podroż wybrałoby  się 45 proc badanych.

Co ma największy wpływ na częstotliwość korzystania przez kierowców autostrad? Ankietowani mieli ocenić (w 5 stopniowej skali), jak silny wpływ na podjęcie decyzji ma 6 czynników: komfort jazdy, szybszy dojazd do celu, dogodne połączenia, lepsza nawierzchnia drogi, oszczędność paliwa i bezpieczeństwo. Jak się okazało, badani cenią sobie szybszy dojazd do celu i komfort jazdy.

Wady i marzenia

Co jest zatem wadą polskich autostrad?

Ankietowani mieli do wyboru 5 odpowiedzi, które przedstawia poniższy wykres.

Okazało się, że tym co najbardziej nie podoba się kierowcom jest z jednej strony cena autostrad, ale z drugiej ich nie wystarczająca liczba. Czy czekają nas zmiany na lepsze? Niestety żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują aby ceny autostrad miały ulec obniżeniu. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że cały czas powstają ich nowe odcinki.

Badani byli poproszeni także o określenie tego, ile musiał by kosztować przejazd autostradami aby korzystali z nich częściej? Obecnie opłata za przejechanie 100km wynosi średnio ok.25zł. Jak można się spodziewać, znakomita większość ankietowanych deklarowała, że korzystałaby z autostrad częściej gdyby koszt przejechania 100km wynosił 10 lub był darmowy. Póki co takie życzenia pozostaną w sferze marzeń.

Jak można wnioskować na podstawie ankiety, badani doceniają zalety autostrad choć nadal preferują podróż drogami krajowymi. Autostrady zapewne cieszyły by się większą popularnością gdyby przejazd nimi był nieco tańszy.

Dane pochodzą z ankiety internetowej przygotowanej przez serwis Korkowo.pl a przeprowadzonej między 01.10.2012 – 16.10.2012. W badaniu wzięło udział 150 respondentów.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *