Darmowa trasa bardzo kosztowna

Fotoradary powstają jak grzyby po deszczu i zmorą niejednego kierowcy. Zyski zdziałania urządzeń pomiarowych łatają gminne budżety, kosztem kieszeni niesfornych kierowców. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli ile fotoradarów mijają kierowcy na poszczególnych trasach z Poznania.

Analizie poddano trasy z Poznania do czterech, dużych polskich miast. Pod uwagę brano stojące na wyznaczonych odcinkach maszty, w których umieszczane mogą być fotoradary. Jak się okazało najbardziej fotoradarową trasą jest odcinek Poznań–Kraków, na której znajduje się aż 37 masztów. Największa gęstość fotoradarów występuje jednak na trasie Warszawa-Poznań. Tam spotkać można je średnio co 9 km. Natomiast najmniej masztów kierowcy spotykają na drodze dojazdowej do Wrocławia, 4 z urządzeń mijają średnio co 42 km.

Tabela1. Trasy z Poznania do wybranych miejscowości


Miasto
docelowe


Liczba
fotoradarów


Długość
trasy w km

Średnie zagęszczenie fotoradarów (co ile km?)

Warszawa

34

313

9

Kraków

37

400

11

Łódź

7

216

31

Wrocław

4

167

42

Źródło: Korkowo.pl

Kierowcy nigdy nie mogą być pewni w których masztach znajdują się urządzenia pomiarowe. Powinni być jednak świadomi sankcji, które mogą ich spotkać w przypadku przekroczenia prędkości. Obecnie za przekroczenie prędkości do 10km/h grozi mandat do 50 złotych i 1 punkt karny. Przekroczenie prędkości w granicach 11-20km/h oznacza mandat opiewający na sumę między 50 a 100zł. i 2 punkty karne. W końcu, przekroczenie dozwolonej szybkości o ponad 51km/h może kosztować kierowców nawet 500zł i 10 punktów karnych.

Warto zauważyć też ,że w Polsce dopuszcza się zebranie w ciągu roku 24 punktów karnych – każdy następny punkt oznacza utratę prawa jazdy. Jazda zgodna z przepisami jest nie tylko tańsza, ale bezpieczniejsza.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w październiku 2012.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *