Do Poznania z prędkością 16 km/h

Już od dobrych paru lat możemy obserwować wśród mieszkańców wielkich miast trend do wyprowadzek do podmiejskich miejscowości. Niektórzy poznaniacy też wybierają życie poza centrum. Kuszą ich niższe koszty życia, tańsze mieszkania i większy spokój. Do pracy w Poznaniu dojeżdżają najczęściej samochodami. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili ile czasu zajmuje im ta podróż.

Badaniu poddano drogi prowadzące do centrum Poznania (aż do ulicy Roosevelta) Punkty startowe wyznaczono w 10 podpoznańskich miejscowościach. Najszybciej do miasta trafią mieszkańcy Przeźmierowa i Suchego Lasu – dojazd zajmie im niecałe 20 minut. Krótki czas dojazdu jest jednak efektem bliskiego położenia a nie średniej prędkości osiąganej na trasie – ta wynosi bowiem 30 km/h. Jeszcze wolniej do Poznania zmierzają mieszkańcy Lubonia i Koziegłów. Ich średnia prędkość wynosi odpowiednio 20 i 16 km/h. Nic dziwnego zatem, że pokonanie 8 kilometrowego odcinka zajmuje im aż pół godziny. Nieco szybciej ale i tak dosyć wolno, bo z szybkością 21 km/h poruszają się kierowcy zmierzający z Puszczykowa. Zarówno z Komornik jak i Kobylnicy podróżujący jadą z prędkością ok. 25 km/h.

Co ciekawe, w najlepszej sytuacji zdają się być mieszkańcy Środy Wielkopolskiej. Choć miejscowość ta jest najbardziej (ze wszystkich zbadanych) oddalona od Poznania to pokonuje się ją z prędkością oscylującą wokół 51 km/h. – To największa prędkość w naszym małym rankingu – komentuje Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Korkowo.pl – Mieszkańcy Środy Wielkopolskiej w samym centrum Poznania poruszają się wolno, jak wszyscy. Szybko poruszają się za to na linii Środa Wielkopolska – obrzeża Poznania. Jest to stosunkowo długi odcinek, na którym kierowcy osiągają dużo wyższe prędkości dochodzące nawet do 80 km/h.

 Tabela 1. Ile czasu potrzebują kierowcy na dojazd do centrum Poznania?

miasto

Odległość od Poznania

Czas dojazdu

Średnia prędkość

Luboń

8 km

26 minut

20 km/h

Koziegłowy

8 km

30 minut

16 km/h

Przeźmierowo

9 km

18 minut

30 km/h

Suchy Las

9 km

19 minut

30 km/h

Komorniki

12 km

34 minuty

24 km/h

Swarzędz

12 km

26 minut

30 km/h

Kobylnica

13 km

30 minut

26 km/h

Puszczykowo

16 km

45 minut

21 km/h

Oborniki

30 km

49 minut

38 km/h

Środa Wielkopolska

36 km

39 minut

51 km/h

Źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w dniu 18.09.2012.

PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *