Teatr na Festiwalu Singera – IX edycja

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już na stałe zagościł w kulturalnym kalendarium Warszawy. Organizator wydarzenia – Fundacja Shalom – zadbała o to, by każdy odnalazł coś dla siebie.

Program festiwalu obfituje w nietuzinkowe premiery i spektakle o tematyce żydowskiej. Do naszej stolicy zawitają teatralne gwiazdy światowej sławy. Do największych atrakcji z repertuaru zagranicznego należeć będzie francuski spektakl „Just in time to pack a few things”. Po raz pierwszy w Warszawie gościć będziemy izraelski Teatr Nephesh z przedstawieniami „Schneider and Schuster” i „Gimpel the Fool”. Warszawę odwiedzi także diva jidysz, Theresa Tova, ze spektaklem muzycznym „Bella. The Colour of Love”, a The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre”. Polską premierę będzie miała najnowsza sztuka wybitnego polskiego reżysera młodego pokolenia – Pawła Passiniego „Kukła. Księga Blasku”, natomiast zespół Teatru Żydowskiego zaprezentuje niezwykły musical „Ach! Odessa – Mama…” w reżyserii Jana Szurmieja z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego i widowisko muzyczne pt. „Tradycja” w reżyserii Szymona Szurmieja. Kilku artystów, m. in. Magda Gnatowska, Dorota Ignatjew, Paweł Paszta, Rafał Sisicki i Paweł Goźliński, Sławomir Holland i Teatr NN, przygotuje z tej okazji małe formy teatralne. Wszystko to podczas 9-dniowego festiwalu, który odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, na Muranowie, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad 100 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawane są od 6 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, a bilety na część odpłatną sprzedawane są w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie Eventim.pl od 30 lipca.

 

Dokładny program i aktualne informacje dostępne są na stronie: www.festiwalsingera.pl

Fanpage Festiwalu Singera na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalSingera

 

O teatralnych wydarzeniach IX edycji Festiwalu Singera:

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu jest premiera sztuki „Kukła. Księga Blasku” (28.08. godz. 21.00, cena: 40-50 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego) wybitnego reżysera młodego pokolenia Pawła Passiniego. Spektakl „Kukła. Księga Blasku” jest inspirowany pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi. To kolejna próba Pawła Passiniego zrozumienia relacji między Absolutem a człowiekiem. Tytułowa Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu, który w europejskiej recepcji postrzegany jest głównie przez pryzmat kabały. Ten niezwykle piękny tekst to ujęta w przypowieści lekcja czytania świata. Z perspektywy mistyka świat to przestrzeń, w której Bóg komunikuje się z człowiekiem. Otaczający nas ludzie i przedmioty, spotykające nas zdarzenia – wszystkie one są przestrzenią bosko-ludzkiej rozmowy. Wibrujący świat kukieł, golemów i manekinów skonfrontowany będzie ze światem widzianym oczyma kabalistów. Do udziału w spektaklu zaproszeni zostali aktorzy, reprezentujący najróżniejsze teatralne kompetencje, m. in. Marek Oleksy i Elżbieta Rojek. Całości dopełni wykonywana na żywo muzyka i obecne stale w pracy neTTheatre projekcje wideo. Światowa premiera sztuki odbyła się 3 sierpnia podczas prestiżowego Edinburgh Fringe Festival, a polska premiera wystawiona będzie w Teatrze Żydowskim.

 

Na deskach Teatru Żydowskiego zobaczymy również francuski musical komedio-dramatyczny „Just in time to pack a few things” (01.09. godz. 18.00, cena: 30-40 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego), na podstawie książki Francuzki polskiego pochodzenia Alix Landau-Brijatof „Far away tombs”. Jest to wzruszająca opowieść rodzinna, której akcja toczy się w Rydze na przełomie lat 1940 – 1941 podczas masowych egzekucji poprzez rozstrzelanie – tzw. „Bullets Shoah”. W spektaklu zagrają wybitne francuskie aktorki: Judith Magre i Valentine Varela. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez Stephana Rougiera i wybitnego amerykańskiego klarnecistę Davida Krakauera – muzyka związanego z zespołem The Klezmatics i Kronos Quartet, który w sposób nietuzinkowy łączy tradycyjną muzykę klezmerską z współczesnymi gatunkami. Spektakl tłumaczony będzie za pomocą napisów. Judith Magre w 1992 r. grała wspólnie z Andrzejem Sewerynem w spektaklu „Dejeuner chez Ludwig W.” w Theatre National de la Colline, a już we wrześniu polscy widzowie będą mogli zobaczyć legendę francuskiego teatru i kina na żywo w Teatrze Żydowskim.

 

W Warszawie między innymi po raz pierwszy gościć będzie izraelski Teatr Nephesh ze spektaklem „Gimpel the Fool”/”Gimpel Głupek”, reż. Howard Rypp (30.08. godz. 17.00, cena 25 zł, Klub Mamele). „Gimpel Głupek” Singera to prawdziwa perełka literatury jidysz. Mieszkający w sztetlu Gimpel, pomimo napotykanych trudności, podchodzi do życia z akceptacją i dziecięcą ufnością. Z niezłomną wiarą w dobro, całe życie podąża ścieżką sprawiedliwości, podróżując z wioski do wioski i opowiadając historie. Spektakl będzie wystawiony w języku angielskim. Drugim przedstawieniem, tym razem po hebrajsku, ale także z symultanicznym tłumaczeniem, będzie „Schneider and Schuster”/”Schneider i Schuster. Krótka historia XX w.”, reż. Aviva Raysky-Levi (29.08. godz. 17.00, cena: 30-40 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego). Sztuka „Schneider i Schuster” opowiada o duecie, który przemierza XX wiek, mając w zanadrzu tylko jedną broń – żydowski humor. Dzięki niej, udaje im się sprostać wyzwaniom tego burzliwego stulecia. Spektakl w języku hebrajskim, tłumaczenie symultaniczne. The Nephesh Theatre został założony w Toronto w 1978 roku i na ówczesne czasy był jedynym profesjonalnym żydowskim teatrem działającym na terenie Kanady. W 1983 roku został przeniesiony do Izraela i posiada repertuar w języku hebrajskim i angielskim.
Organizatorzy zapraszają także na teatralną i muzyczną podróż z Rosji przez Paryż do Ameryki, czyli „Bella. The Colour of Love”/„Bella – Kolor miłości”, reż. Danny Grossman (31.08. godz. 19.00, cena: 40-50 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego). Ten muzyczny spektakl w wykonaniu divy jidysz – Theresy Tovy oraz pianisty i kanadyjskiego kompozytora Matta Herskowitza, zainspirowany jest życiem Belli Chagall – żony i muzy Marca Chagalla. Przedstawienie przenosi nas do świata artystki żyjącej w cieniu jednego z największych malarzy XX wieku. Oglądamy miłość i sztukę widzianą oczami Belli Chagall. Opowiada ona o swoich doświadczeniach i uczuciach. W musicalu zostały również ukazane w ciekawy sposób zawiłe niuanse małżeństwa Belli i Marca. Theresa Tova uwielbiana jest za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip, z wielką swobodą występuje w kameralnych i prestiżowych klubach jazzowych Toronto, Montrealu, Paryża i Luksemburga. Doskonale łączy jazzowe brzmienie z żydowskim folklorem i najnowszymi szlagierami. Spektakl będzie tłumaczony symultanicznie.

 

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre” (26.08. godz. 14.00, cena: 40-50 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego) w wykonaniu Danielli Rabbani i Zalmena Mlotka. Zalmen Mlotek jest światowej sławy autorytetem w ludowym jidysz i muzyce teatralnej oraz wybitną postacią w teatrze żydowskim i świecie estradowym. Prowadzi klasy mistrzowskie z muzyki, folkloru oraz teatru jidysz na wielu prestiżowych uniwersytetach w USA. Daniella Rabbani jest izraelsko-amerykańską aktorką, dramaturgiem i piosenkarką. Występowała z Vermont Shakespeare Company i na Edinburgh Fringe Festival.

 

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski specjalnie dla festiwalowej publiczności. Wśród atrakcji teatralnych znajdzie się musical „Ach! Odessa – Mama…” (25.08. godz. 19.00, cena: 60-70 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego), który premierę miał 9 czerwca br. Przedstawienie wyreżyserował Jan Szurmiej, muzykę stworzył Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor m.in. „Rock Opery Krzyżacy” i opery „Dzień Świra”. Musical ukazuje romantyczny świat bandyckiej Mołdawanki na początku XX w. poprzez historię Beni Krzyka, legendarnego bandyty z Odessy. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Drugim ważnym wydarzeniem Teatru Żydowskiego będzie widowisko muzyczne pt. „Tradycja” (02.09. godz. 18.00, cena: 60-70 zł, Duża Scena Teatru Żydowskiego) w reżyserii Szymona Szurmieja, ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej. Na scenie zobaczymy typowe dla kultury żydowskiej obrzędy m.in. wesele czy szabas. Usłyszymy także pieśni chasydzkie, a tancerze zaprezentują tańce charakterystyczne dla wszystkich czterech narodów.
Podczas Warszawy Singera swoją premierę będą miały również małe formy teatralne przygotowane specjalnie na Festiwal. Magda Gnatowska przygotowała niebanalny monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach” (31.08. godz. 17.30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) w 70-tą rocznicę śmierci Debory Vogel – pisarki, doktor filozofii, krytyka sztuki, poetki i muzy Brunona Schultza. Spektakl jest próbą przełożenia na scenę oryginalnych tekstów pisarki. Wśród małych form znajdziemy również premierę „Polacas Work in progress” (28.08. godz. 19.30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) oraz „Mandelsztam” (26.08. godz. 16.00, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) w reżyserii Doroty Ignatjew. „Polacas Work in progress” opowiada o przełomie XIX/XX wieku, gdy z biednego polskiego sztetla ludzie wyjeżdżają do Ameryki po lepszą przyszłość. „Mandelsztam” to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, będący próbą uchwycenia dramatyzmu ostatniej drogi poety – dysydenta, Rosjanina – skazanego na powolną śmierć w łagrze. Niezwykłym wydarzeniem artystycznym będzie również sztuka „Koszałki Opałki” (1.09. godz. 14.00, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) w reżyserii Pawła Paszty – powstała na podstawie mało znanych felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu „Kolce” na przełomie XIX i XX wieku. Spektakl przenosi widzów do starej Warszawy, a dowcipne sceny z ulic stolicy bywają bardzo różne, a jednak podobne do dzisiejszych, oddając prawdziwą warszawską atmosferę, specyficzny żart i duszę tego miasta. Na uwagę zasługuje również prapremiera  „Pożegnania ’68” (28.08 godz. 18.00, cena: 20 zł, Klub Mamele w Teatrze Żydowskim) w reżyserii Rafała Sisickiego. Ta, z jednej strony poetycka, z drugiej – pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść, rozgrywa się w czasie wydarzeń marcowych 1968 roku, kiedy to, w wyniku nagonki antysemickiej wyemigrowało z Polski ponad 20 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. W wyniku sytuacji, jaka zapanowała w kraju, bohaterowie stają się mimowolnymi uczestnikami politycznej awantury. „Pożegnania’ 68″ to sztuka nie tylko o wykluczeniu, co o szukaniu własnej tożsamości. Wśród małych form znajdzie się też premiera czytania performatywnego „Judyta” na motywach „Księdza Marka” Juliusza Słowackiego (27.08. godz. 17.30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) w reżyserii Pawła Goźlińskiego. Ponadto Teatr NN przedstawi jednoosobowy spektakl „Opowieści z Bramy. Ocalone losy” w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza (25.08. godz. 17:30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro). Spektakl przygotowany został w oparciu o historie, przechowywane w Bramie Grodzkiej w Lublinie. Sławomir Holland zaprezentuje „Nic nowego pod słońcem” (29.08. godz. 19.00, Klub Mamele w Teatrze Żydowskim) – „hity literackie” dwudziestolecia międzywojennego (liryka i satyra wybitnych autorów). Całość spięta jest komentarzem i konferansjerską refleksją. Na wszystkie wydarzenia organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera serdecznie zapraszają!

 

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza Festiwalem Singera do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m. in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

 

Fundacja SHALOM

www.shalom.org.pl

Plac Grzybowski 12/16

00-104 Warszawa

 Źródło: PR

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *