Pandemia a badania serca

Od marca w naszym kraju zarejestrowaliśmy już ponad milion przypadków zakażenia COVID-19. Zakażeni przechodzą chorobę w różny sposób, od ciężkiego, przez lekki, po bezobjawowy. Rok do wybuchu pandemii wciąż jeszcze nie mamy wystarczającej liczby badań, które nakazywałyby przyjęcie wzorców i założeń podczas diagnozy. Wciąż nie wiemy jaki wpływ będzie mieć koronawirus na nasze zdrowie w przyszłości. Tym bardziej powinniśmy się badać, szczególnie jeśli uzyskaliśmy pozytywny wynik testu na COVID-19, a także jeśli rejestrujemy u siebie niepokojące sygnały, które to dotyczyć mogą różnych części naszego ciała. W tym artykule przyjrzymy się ewentualnym następstwom natury kardiologicznej jakie nieść może koronawirus.

 

COVID-19 a serce

Badania, które publikowane są w prasie branżowej wskazują na związek przyczynowo skutkowy między koronawirusem a powikłaniami natury kardiologicznej. Raporty przygotowane przez kardiologów z Frankfurtu wskazują, że u tzw. ozdrowieńców stosunkowo często diagnozowany jest między innymi stan zapalny mięśnia sercowego. Na 100 przebadanych pacjentów, wykryto go u 60 z nich. Dlaczego koronawirus atakować ma serce? Jedna z teorii mówi, iż wnika on do naszych płuc poprzez receptory ACE2. Te same receptory znajdują się w komórkach mięśnia sercowego. Płuca wydają się wiec być narażone na niebezpieczeństwo w sposób szczególny.

Tu rodzi się problem. Okazuje się, że zapalenie mięśnia sercowego odnotowano u osób, które przeszły koronawirusa nawet ponad dwa miesiące wcześniej. Czy koronawirus może tak daleko rzutować na nasz organizm? Czy to zaniechanie po stronie samych pacjentów? Jak doszło do powikłań? Za mało jest badań by sprawdzić to jednoznacznie. Na wyczerpujące odpowiedzi przyjdzie nam pewnie poczekać jeszcze kilka lat.

Szczepionka nadzieje w walce z pandemią

Pojawienie się na rynku szczepionki na COVID-19 z całą pewnością rzuciło nowe światło na walkę z pandemią. Szczepionka ma pomóc nam w uzyskaniu odporności, w sposób bezpieczny i kontrolowany. Zanim jednak uda się zaszczepić wszystkich chętnych może minąć przynajmniej kilka miesięcy.

Kiedy warto się zbadać?

Niezależnie od tego czy koronawirusa doświadczyliśmy w formie ciężkiej, lekkiej, czy też o przebytym zarażeniu dowiedzieliśmy się z testu po fakcie, powinniśmy reagować zawsze gdy zaobserwujemy niepokojące objawy. Jakie to mogą być objawy? Od bardzo oczywistych, takich jak bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, kołatanie albo szmery serca, po te, które dużo trudniej powiązać z przebytą chorobą np. duszności, szybkie męczenie się.

Jakie badanie serca wykonywać?

Jednym z podstawowych badań serca jest echo serca. Badanie to pomaga w analizie budowy serca jak i jego pracy. Badanie opiera się na wiązce fal ultradźwiękowych, które przenikają przez tkankę, a odbijając się od niej pozwalają na zobrazowanie wybranego elementu organu lub organu w całej okazałości. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie są na dziś dzień znane również przeciwwskazania do jego cyklicznego wykonywania. Co może pokazać badanie? Efekt badania zleży nie tylko do jakości aparatu, ale również od doświadczenia lekarza przeprowadzającego badania. Specjalizująca się w badaniu echo serca osoba potrafi zdiagnozować i zbadać szereg schorzeń i nieprawidłowości.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *