Jak wyczyścić elewację z różnych zabrudzeń?

Niestety elewacje domów często się brudzą. Nie zawsze jednak trzeba odświeżać je co roku, czasami wystarczy czyszczenie co kilka lat. Sposób mycia elewacji zawsze dopasowuje się do rodzaju zabrudzeń. Jak zatem radzić sobie z ze starymi zabrudzeniami, wykwitami i glonami? Przeczytaj.

Jak często myć elewację?

Częstotliwość mycia elewacji uzależniona jest od położenia domu. Jeśli znajduje się on w pobliżu lasu lub ruchliwej drogi, trzeba będzie to robić dość szybko. Znaczenie ma także struktura materiału, z którego zbudowana jest elewacja.

Metodę czyszczenia zawsze dobieraj do rodzaju zabrudzeń. Inaczej bowiem wyczyścisz kurz, a inaczej glony lub plamy na klinkierze.

Jak myć elewacje z tynku?

Zazwyczaj elewacje pokrywa tynk cienkowarstwowy. Może to być kornik lub baranek. Na każdym z nich inaczej osadzają się zabrudzenia.

Jeśli chcesz przywrócić tynkowi dawną świetność, wystarczy, że umyjesz go wodą. Pamiętaj, że tego rodzaju elewacje nie lubią szorowania szczotką, łatwo je wtedy uszkodzić.

Wodą usuniesz brud i luźno związane naloty soli.

Ważne jest, abyś zanim zaczniesz czyścic elewację, wykonał próbę mycia. Tłuste plamy zwykle schodzą ciepłą wodą, jednak zbyt gorąca może uszkodzić strukturę muru. Konsekwencją będą pęknięcia.

Jakich sprzętów najlepiej jest użyć do mycia elewacji? Niezastąpiona okaże się myjka ciśnieniowa. Mniejsze zabrudzenia usuniesz myjką o ciśnieniu 120 barów. Jest to zadanie pracochłonne, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Elewacje najlepiej myć w ten sposób co 2-3 lata.

Jeśli jednak zabrudzenia na Twojej elewacji są silniejsze, jej czyszczenie zleć fachowcom. Dysponują oni sprzętem lepszej jakości, specjalnie przeznaczonym do tego typu prac. Specjaliści dobiorą odpowiednie ciśnienie, dysze i ich odległość od elewacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowej struktury tynku.

Jak usunąć glony z elewacji?

Przyznaj, zielony nalot na elewacji nie jest efektowny. To glony, które zwykle pojawiają się na północnej stronie budynku. Jak się ich pozbyć? Kluczem do sukcesu w walce z glonami jest konsekwencja, regularność i stosowanie odpowiednich preparatów biobójczych.

Pierwszy etap usuwania zielonego nalotu obejmuje mycie elewacji pod ciśnieniem i szczotkowanie. Potem aplikuje się środki glono- i grzybobójcze.

Czystą powierzchnię domu warto zabezpieczyć. Możesz to zrobić, używając farby z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu. Powłoka ochronna zmniejszy nasiąkliwość powierzchni i jej podatność na wilgoć.

Jak czyścic elewacje z cegły klinkierowej?

Na elewacjach z cegły klinkierowej często pojawiają się wykwity. To nic innego jak biały nalot. Nie jest on jednak wynikiem zabrudzeń, a struktury muru. Wnikająca w niego wilgoć powoduje pojawienie się zacieków solnych.

Wykwity spróbuj usunąć miękką szczotką, która nie uszkodzi elewacji. Nie myj elewacji na mokro, ponieważ rozpuścisz część wykwitów i trafią one z powrotem do muru. W efekcie biały nalot będzie jeszcze bardziej rozległy niż pierwotny.

Wykwity wyjątkowo oporne na czyszczenie usuniesz, wykorzystując specjalistyczne preparaty przeznaczone do klinkieru. Rozcieńcz je wodą lub użyj w skoncentrowanej postaci.

Mycie elewacji z cegły

Elewacje z klasycznych cegieł czyści się na sucho. Popularną metodą jest piaskowanie. Wykorzystuje się tu strumień sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego. Może nim być piasek lub inne kruszywo. W wersji ekologicznej stosuje się łupiny orzechów.

Urządzenie wyrzuca drobiny z dużą prędkością. Uderzają one w powierzchnię elewacji, odrywając od niej zabrudzenia.

Inną metodą mycia elewacji jest hydropiaskowanie. Jednak uszkadza ono cegłę w większym stopniu niż piaskowanie. Można je zastosować we wnętrzach loftowych, gdzie efekt „poszarpanej” cegły jest bardzo pożądany.

Jeśli zabrudzenia na Twojej elewacji są dość silne, a Ty nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, jej czyszczenie zleć fachowcom. Wybierz znaną firmę o bogatym portfolio, która ma na swoim koncie liczne realizacje.

Sprawdź naszą ofertę na stronie : http://www.elevatio.pl/mycie-elewacji

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *