Moda na boazerię powraca! Co warto o niej wiedzieć?

Wykończenie ściany za pomocą boazerii, po dłuższej przerwie cieszy się coraz większą popularnością. Drewno wprowadza do wnętrza ciepły i przytulny klimat, a także zachwyca swoim naturalnym pięknem. Możemy wybierać spośród wielu gatunków drewna, jak buk, dąb, świerk czy sosna, z których każde ma inne cechy, właściwości oraz strukturę usłojenia.

Właściwości boazerii drewnianej

Boazeria drewniana to sposób na piękne i trwałe wykończenie wnętrza. Sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, eleganckie i prestiżowe. Deski boazeryjne można wykonywać z różnych gatunków drewna. Jednym z najtwardszych  jest dąb.

Deski dębowe są ciemne, wytrzymałe na działanie wilgoci. Odpowiednio zabezpieczone mogą służyć wiele lat w niezmienionym stanie. Drewno bukowe również jest twarde, lecz bardziej podatne na wilgoć i kurczenie się. Za to jest łatwe w obróbce, jasne, dobrze się je barwi. Sosna i świerk to również surowce stosunkowo plastyczne. Mają tendencję do pęknięć, lecz to dodaje im naturalnego uroku i świadczy o jego unikalności. Boazeria drewniana musi być zabezpieczona impregnatem, aby mogła służyć długie lata.

Boazeria we wnętrzach o różnych stylach

Boazerię często układa się z desek o naturalnym odcieniu, lecz jasne drewno można dowolnie przyciemniać odpowiednimi preparatami. Boazeria z drewna pasuje nie tylko do klasycznych wnętrz. W nowoczesnym mieszkaniu najlepiej zaprezentuje się boazeria pomalowana na jasny, pastelowy kolor, z desek ułożonych poprzecznie. Wizualnie poszerza wnętrze, które zgodnie z zasadami nowoczesnej aranżacji, powinno być przestronne i pełne światła.

Jasna boazeria drewniana

Deski pomalowane jasną, rozbieloną lakierobejcą sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, gdzie panuje pozornie surowy, lecz sprzyjający wypoczynkowi klimat. W styl rustykalny wpisze się drewno o bardzo naturalnym wyglądzie, umyślnie postarzane i przecierane. Rustykalną aranżację uzupełnią naturalne materiały, len, wełna, ozdoby z wikliny lub rattanu, stylowe naczynia, świeczniki.

Wspomnieć trzeba również o mniej znanym stylu chalet, wywodzącym się z górskich chat, którego podstawą są ściany ozdobione drewnem i drewniane belki stropowe. Boazeria w stylu chalet jest pełna naturalnych spękań, sęków, zachwyca pięknym, wyraźnym usłojeniem.

Boazeria nie musi zajmować całej ściany. Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie jej w formie lamperii, czyli ułożenie desek tylko do połowy ściany. Boazeria pełni wówczas funkcję zabezpieczającą ścianę przed zabrudzeniem. Ciekawym rozwiązaniem w stylu amerykańskim jest połączenie lamperii z kolorową, wzorzystą tapetą.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *