Jak działa i co to jest fotowoltaika?

Pewne materiały posiadają właściwość znaną jako efekt fotoelektryczny, który sprawia, że absorbują one fotony światła i uwalniają elektrony. Gdy te wolne elektrony są wychwytywane, wytwarza się prąd elektryczny, który można spożytkować jako elektryczność.

W 1839 roku Alexandre Edmond Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, który wyjaśnia, w jaki sposób można wytwarzać energię elektryczną ze światła słonecznego. Twierdził, że „skierowane światło na elektrodę zanurzoną w przewodzącym roztworze wytworzyłoby prąd elektryczny”. Jednak nawet po wielu badaniach i opracowaniach po odkryciu energia fotowoltaiczna była nadal bardzo nieefektywna. Ludzie używali głównie ogniw słonecznych do pomiaru światła.

Ponad 100 lat później, w 1941 r., Russell Ohl wynalazł ogniwo słoneczne, wkrótce po wynalezieniu tranzystora.

Jak działają panele słoneczne

Światło (fotony) uderzające w niektóre związki, w szczególności metale, powoduje, że powierzchnia materiału emituje elektrony. Światło uderzające w inne związki powoduje, że materiał przyjmuje elektrony. Jest to połączenie tych dwóch związków, które może powodować przepływ elektronów przez przewodnik. Tym samym wytwarzając elektryczność. Zjawisko to nazywamy efektem fotoelektrycznym.

Fotowoltaika (lub PV ) oznacza światło słoneczne przekształcające się w przepływ elektronów (elektryczności).

Energia słoneczna jest szybko rozwijającym się źródłem energii na całym świecie. Potencjał wykorzystania słońca do bezpośredniego zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych jest ogromny.

Zacznij wytwarzać własną energię elektryczną za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej, wystarczy umieścić takie panele na własnym dachu. Chcesz ograniczyć swoje rachunki o 90% i cieszyć się bezpłatną energię przez okres 40 lat – poznaj ofertę na Instalacje fotowoltaicznej Grudziądz.

Raz wykonane panele słoneczne mogą wytwarzać energię elektryczną bez żadnych odpadów lub zanieczyszczeń. Oznacza to, że nie ma zależności od zasobów naturalnych Ziemi. Nie mają ruchomych części, więc moduły są bardzo niezawodne i mają długą żywotność. Ponadto panele słoneczne są stosunkowo łatwe do zainstalowania i wymagają bardzo niewielkiej konserwacji.

Przydatną cechą fotowoltaicznej produkcji energii słonecznej jest to, że możliwa jest dowolna skala instalacji. Porównaj to z konwencjonalnymi formami wytwarzania energii, które wymagają instalacji i konserwacji na dużą skalę.

Panele słoneczne pozwalają wytwarzać energię w pobliżu miejsca zużycia. Eliminuje to potrzebę transportu i dystrybucji energii elektrycznej na duże odległości do odległych obszarów.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *