Wycinka drzewa na działce – o czym trzeba pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że skoro drzewo czy krzew rośnie na naszej działce, możemy zrobić z nim co chcemy. Nie jest to jednak prawda – do ich wycięcia potrzebujemy stosownego pozwolenia. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Mogłoby się wydawać, że skoro drzewo czy krzew rośnie na naszej działce, możemy zrobić z nim co chcemy. Nie jest to jednak prawda – do ich wycięcia potrzebujemy stosownego pozwolenia. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Czy mogę wyciąć drzewo, które rośnie na mojej działce?

Wycinka drzew na prywatnej posesji jest dozwolona, jednak pod pewnymi warunkami. Reguluje to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Zgodnie z nią możemy wyciąć drzewo lub krzew rosnący na naszej działce, jeśli uzyskaliśmy pozwolenie i uiściliśmy odpowiednią opłatę. Kto wydaje zezwolenie na wycinkę i jaka jest opłata? Aby uzyskać stosowne pozwolenie, musimy złożyć wniosek do prezydenta miasta, wójta bądź burmistrza. Kiedy już je otrzymamy trzeba jeszcze zrekompensować środowisku stratę. Można to zrobić na kilka sposobów: uiścić wyznaczoną opłatę, przesadzić drzewo lub krzew, który chcemy wyciąć, w inne miejsce lub posadzić kilka nowych drzew czy krzewów.

Kiedy nie potrzebuję zgody na wycinkę?

Ustawa uwzględnia jednak kilka wyjątków. Nie trzeba zgłaszać wycinki krzewów, jeśli rosną w skupisku o powierzchni mniejszej niż 25 metrów kwadratowych. Nie potrzebujemy również zgody na wycinkę drzew owocowych oraz drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza określonej przez ustawę wielkości:

  • topola, wierzba, klon jesionolistny oraz srebrzysty – 80 cm
  • kasztanowiec zwyczajny, platan klonolistny, robinia akacjowa – 65 cm
  • inne gatunki drzew – 50 cm

Co jeśli moje drzewo lub krzew ma lokatorów?

Jeśli udało już Ci się ustalić, że nie potrzebujesz pozwolenia na wycinkę – świetnie! Musisz jednak jeszcze sprawdzić, czy przypadkiem roślina, którą chcesz wyciąć, nie jest domem dla jakiegoś ptaka lub zwierzęcia pozostającego pod ochroną. To bardzo ważne, ponieważ jeśli odkryjesz takiego lokatora potrzebujesz zgody na wycięcie drzewa od dyrektora ochrony środowiska. Ponadto drzew zamieszkanych przez ptaki nie można usuwać w okresie lęgowym.

Czy jeśli usunę drzewo bez pozwolenia będę musiał zapłacić karę?

Za usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia grozi kara finansowa. W przypadku drzew jest to liczba centymetrów obwodu pnia drzewa (na wysokości 1,3 m) pomnożona przez stawkę opłaty dla danego gatunku (listę stawek dla poszczególnych gatunków znajdziesz we wspomnianej ustawie). Jeśli wyciąłeś krzewy zapłacisz iloczyn tej stawki i liczby metrów kwadratowych, które pokrywały te rośliny. Warto zlecić wycinkę drzewa profesjonalistom. Tego rodzaju zadania oraz profesjonalne usługi dźwigowe oferuje firma dźwigmaśko.

Kiedy już masz pewność, że możesz pozbyć się zawadzającej rośliny ze swojej posesji, warto ze względów bezpieczeństwa pomyśleć o zatrudnieniu specjalistycznej firmy trudniącej się wycinką drzew oraz krzewów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *