Aktualne trendy w architekturze – „nowoczesne stodoły”

Po wielu długich latach w końcu dysponujemy wystarczającymi funduszami, by zdecydować się na własne cztery kąty. Marzy nam się dom na przedmieściach lub też na wsi, dzięki któremu będziemy w stanie uciec od zgiełku dużego miasta i znacznie zbliżyć się do natury.

Co jednak w sytuacji, gdy nie chcemy, aby takie życie wiązało się z całkowitą ucieczką od udogodnień cywilizacji oraz koniecznością mieszkania w iście spartańskich warunkach? Architekci mają na to pytanie nad wyraz satysfakcjonującą odpowiedź – proponują oni bowiem projekt noszący nazwę nowoczesnej stodoły. Czym on jest i na czym polega? Temu zagadnieniu przyjrzymy się w ramach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak sama nazwa wskazuje, nowoczesne stodoły to obiekty mieszkalne, które powstają na bazie budowli, w których jeszcze do niedawna chronione przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych było bydło. Z uwagi jednakże na fakt, że część gospodarstw wiejskich ulegała przeobrażeniom i modernizacjom, wiele takich budynków stoi opustoszała na polu, czekając na osobę z wizją, która tchnie w nie nowe życie. Okazuje się, że stodoły idealnie nadają się jako baza obiektów w stylu rustykalnym, głównie z uwagi na wytrzymałe oraz bazujące na tradycyjnych materiałach budownictwo. Sama ich struktura jest także niezwykle wytrzymała, a więc możemy mieć pewność, że w budynku takim nie straszna będzie nam najagresywniejsza zamieć czy też burza.

Na takiej oto bazie stworzyć możemy mieszkanie naszych marzeń – wystarczy, że zadbamy o naprawienie ewentualnych szkód wynikłych z wieloletniego braku konserwacji budynku, przemalujemy stodołę na odpowiadający nam kolor, a następnie odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń, uzupełniając ją o piękne meble, malowidła, czy elementy dekoracyjne. Należy jednakże pamiętać, że z uwagi na swoją specyfikę oraz materiał z którego powstają, obiekty będące bohaterami niniejszego wpisu są dość chłodne – w sezonie letnim okazać się to może błogosławieństwem, jednakże jeżeli temperatura spadnie poniżej zera, bardzo szybko odczujemy to na własnej skórze. Aby zminimalizować ten problem, warto zainstalować w modernizowanym obiekcie wydajny system ogrzewania, który pozwoli efektywnie i szybko podwyższyć temperaturę panującą wewnątrz budowli do poziomu co najmniej akceptowalnego. Zalecamy także, by zadbać o odpowiednio szczelne okna i drzwi, które to ograniczą zjawisko odprowadzania ciepła na zewnątrz oraz sprawią, że raz dogrzany obiekt pozostanie taki nawet przez kilkanaście godzin…i to pomimo trzaskającego mrozu za oknem!

Musimy mieć także na uwadze fakt, iż przekucie w rzeczywistość projektu tak zwanej nowoczesnej stodoły nie należy do najtańszych. Sam obiekt, zwłaszcza jeżeli jego stan pozostawia sporo do życzenia, nie będzie kosztowny, jednakże wyposażenie go oraz doprowadzenie do stanu używalności może pochłonąć niemałe środki. Musimy o tym pamiętać i zaopatrzyć się w dodatkowe fundusze, bowiem zanim w budowli takiej będziemy mogli zamieszkać, niezbędne będzie doprowadzenie do niej niezbędnych instalacji, uszczelnienie obiektu, jak również nabycie najniezbędniejszych elementów wyposażenia.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *