Jak dobrać odpowiedni pojemnik na mocz?

Badanie moczu to podstawa w diagnostyce wielu schorzeń. Aby jednak zostało poprawnie wykonane, potrzebne są nie tylko umiejętności laboranta, ale i właściwie dobrany pojemnik na mocz. Ogromne znaczenie ma również sposób zbiórki moczu oraz jego przechowywanie i transport w pojemniku.

Pojemnik na mocz – jałowy czy zwykły?

Do wyboru są dwa typy pojemników na mocz: jałowy oraz zwykły. To, który zostanie zastosowany, zależy od rodzaju wykonywanego badania. Zwykły pojemnik na mocz może być wykorzystany do przeprowadzenia ogólnego badania moczu. Jego celem jest określenie kondycji, w jakiej znajduje się pacjent, a to za sprawą zebrania informacji odnośnie koloru, przejrzystości, ciężaru właściwego, jak i odczynu moczu. Nie ma potrzeby zachowania warunków sterylności, ponieważ te nie wpłyną na otrzymanie nieprawidłowych wyników tego typu.

Jałowy pojemnik na mocz jest wymagany do wykonania badania mikrobiologicznego. Mowa o badaniu diagnostycznym wraz z posiewem. Pojemnik jałowy pozwala na właściwą zbiórkę oraz transport moczu do laboratorium. Wykonywane badanie przeprowadzane jest celem stwierdzenia, czy w próbce moczu występują bakterie. Są one namnażane na specjalnych pożywkach. Gdy w organizmie dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej układu moczowego, za pomocą badania mikrobiologicznego udaje się określić, jakiego rodzaju bakterie są odpowiedzialne za ten stan.

Jałowy, czyli sterylny pojemnik na mocz jest zapakowany w specjalną folię ochronną i używa się go tuż przed użyciem. Nie wolno dotykać ani wewnętrznej powierzchni pojemnika, ani odkładać pokrywki na wewnętrzną powierzchnię, ponieważ może dojść do uzyskania błędnych wyników.

 

Badanie moczu

Badanie moczu należy do jednych z najpopularniejszych, tuż po morfologii krwi. Pozwala rozpoznać nie tylko schorzenia związane z układem moczowym czy nerkami, ale i przydaje się w diagnostyce cukrzycy oraz zapalenia trzustki. Badanie moczu dobrze jest wykonać przynajmniej raz w roku lub częściej, w zależności od występujących problemów zdrowotnych.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *