Karta pomiarowa – czym jest i do czego może się przydać?

Jeśli zastanawiasz się czym jest karta pomiarowa (nazywana też PCIe lub PCI-E) to najprościej mówiąc jest standardowym rodzajem połączenia dla urządzeń wewnętrznych w komputerze. Zasadniczo, odnosi się do gniazd na płycie głównej, które akceptują karty oparte na PCIe właśnie.

Te karty zastąpiły jedynie AGP i PCI, które wcześniej zastąpiły najstarszy powszechnie używany typ połączenia o nazwie ISA.

Zastosowanie karty pomiarowej

Komputery mogą zawierać mieszankę różnych typów połączeń – ale te karty pomiarowe są uważane za standardowy wewnętrzny interfejs. Obecnie wiele płyt głównych do komputerów jest produkowanych wyłącznie we współpracy z tymi kartami.

Jak działa karta pomiarowa?

Podobnie jak w przypadku starszych standardów, takich jak PCI i AGP, urządzenie oparte na PCI Express (takie jak omawiana karta pomiarowa) fizycznie wsuwa się do gniazda jej dedykowanego na płycie głównej. Interfejs PCI Express umożliwia komunikację szerokopasmową między urządzeniem i płytą główną, a także innym sprzętem.

Chociaż nie jest to zbyt powszechna, istnieje również zewnętrzna wersja takiej karty pomiarowej a nazwa takiego rozwiązania nie jest zaskakująca – nazywa się go External PCI Express, ale często skracane jest to do ePCIe. Urządzenia ePCIe, będąc zewnętrznymi, wymagają specjalnego kabla do podłączenia dowolnego zewnętrznego urządzenia ePCIe do komputera za pośrednictwem portu ePCIe, zwykle umieszczonego z tyłu komputera, dostarczanego przez płytę główną lub specjalną wewnętrzną kartę PCIe.

Jakie rodzaje kart pomiarowych można dostać na rynku?

Dzięki popytowi na szybsze i bardziej realistyczne gry wideo oraz narzędzia do edycji wideo, karty graficzne były pierwszymi rodzajami urządzeń peryferyjnych do korzystania z usprawnień oferowanych przez PCIe.

Choć karty graficzne są nadal najczęściej spotykaną kartą PCIe, inne urządzenia, które korzystają ze znacznie szybszych połączeń z płytą główną, procesorem i pamięcią RAM, są również coraz częściej produkowane z wykorzystaniem połączeń takiej karty pomiarowej zamiast PCI.

Na przykład wiele kart dźwiękowych wysokiej klasy korzysta teraz z magistrali PCI Express, podobnie jak rosnąca liczba kart sieciowych zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Podłączenie szybkiego dysku SSD do tego interfejsu o wysokiej przepustowości pozwala na znacznie szybsze odczytywanie i zapisywanie na dysku. Niektóre kontrolery dysków PCIe zawierają nawet wbudowany dysk SSD, który radykalnie zmienia sposób, w jaki urządzenia pamięci masowej są tradycyjnie podłączone do komputera.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *