Problemy gastryczne – jak sobie z nimi poradzić?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to jedne z najczęściej występujących schorzeń tuż obok infekcji górnych dróg oddechowych. Objawy, które dokuczają osobie chorej utrudniają normalne funkcjonowanie i są niechcianym powodem do pozostania w domu. Jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze przyczyny i objawy dolegliwości żołądkowych

O zaburzeniach na tle gastrycznym mówimy w momencie, gdy silny ból brzucha oraz kłopoty z wypróżnianiem nie pozwalają na wykonywanie codziennych obowiązków, a często uniemożliwiają nawet wyjście z łóżka. Przyczyny tego mogą być związane z ogólnym stanem zdrowia, a niekiedy również psychiką danej osoby.

 

Najpowszechniej występujące to:

  • Zatrucie pokarmowe,
  • Reakcja na silny stres,
  • Choroba refluksowa przełyku.

Do naczelnych kryteriów w procesie diagnostycznym należy wywiad z pacjentem. Przeważnie skarży się on na nudności, wymioty, silne osłabienie, biegunkę, puste odbijanie, uczucie zalegania pokarmu. Aby w pełni dojść źródła problemu koniecznym jest wykonanie badań zleconych przez lekarza.

 

Diagnostyka oraz leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Specjalistyczne badania wymagane do postawienia kompletnej diagnozy chorego są kwestią kluczową. Medycy sugerują w tym wypadku wykonanie USG jamy brzusznej lub gastroskopii, aby poznać genezę schorzenia i na podstawie konkretnych wyników proponują docelowe leczenie. Przed wizytą lekarską można jednak spróbować załagodzić objawy we własnym zakresie stosując medykamenty dostępne w aptece bez recepty (na przykład: Polprazol MAX, Ranigast,ulgix, Alugastrin, Iberogast) lub uciec się do domowych sposobów.

 

Profilaktyka w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Warto zadbać o zdrowie jeszcze zanim choroba zdąży nadejść. Rzecz jasna, nie zawsze jest to możliwe, jednak istnieją podstawowe zachowania, które mogą temu się przysłużyć. Do takich nawyków z pewnością zaliczymy dbanie o świeżość i jakość spożywanych produktów, regularne odżywianie, redukcja stresów, przywiązanie uwagi do ilości potraw w codziennej diecie. Kiedy jednak ból brzucha da o sobie znać trzeba reagować natychmiast, aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *