Jak wybrać dobry agregat tynkarski ?

Potrzeba szybkiego i wydajnego nanoszenia tynków na duże powierzchnie sprawia, że ręczne działania nie zdają w tych warunkach sprawdzianu, dlatego też w branży budowlańców, specjaliści w tej dziecinie muszą zostać wyposażeni w profesjonalny sprzęt, do którego zalicza się nowoczesne urządzenia i różne materiały poprawiające jakość pracy. Urządzenia te są niezbędne do wykonywania usług remontowo-budowlanych. Piszemy tutaj przede wszystkim o agregatach, które należą do najbardziej potrzebnych urządzeń w branży. Kupując tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę na jego producenta a także dystrybutora. Należy podkreślić, że na polskim rynku można zakupić agregaty tynkarskie znanych i cenionych marek w tej branży, czyli: np. Kaleta czy Putzmaister.

Co to jest agregat tynkarski i do czego służy?

Profesjonalny agregat tynkarski to urządzenie, które służy do nakładania tynków w sposób ciągły. W zależności od budowy i typu urządzenia może on pracować z gotowymi mieszankami suchymi jak i mokrymi oraz z mieszankami przygotowywanymi bezpośrednio na budowie. Urządzenie doskonale sprawdza się do prac metodą maszynową, nakładania gipsu, gładzi i szpachli.

 

Oto kilka profesjonalnych agregatów tynkarskich:

 • Kaleta A1 służy do maszynowego nakładania warst gipsowych i cementowo-wapiennych w sposób ciągły.

 

agregat Kaleta A1

agregat Kaleta A1

 

 

 • Kaleta A2 służy do maszynowego nakładania tynków gipsowych i cementowo-wapiennych w sposób ciągły.
Kaleta A2

Kaleta A2

 

 • Kaleta A3 przeznaczony jest do precyzyjnego, mechanicznego nakładania tynków gipsowych, cementowo-wapiennych w sposób ciągły, przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Urządzenie to ma dużo szersze zastosowanie. Po odpowiednim przezbrojeniu można również wylewać wylewki samopoziomujące oraz jastrychowe.

 

Kaleta A3

Kaleta A3

 

 • Kaleta A4 to małe i mimo swoich niewielkich rozmiarów, niezwykle wydajne urządzenie, będące odpowiednikiem modelu PFT monojet. Łatwe w transporcie i użytkowaniu w każdych warunkach podaje tyle samo tynku, co większe odpowiedniki. Stworzone zostało do profesjonalnego nakładania warstw gipsowych, cementowo-wapiennych w sposób ciągły oraz przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Urządzenie jest również wyjątkowo uniwersalne, może być używane po prostym przezbrojeniu do wylewania wylewki samopoziomującej oraz jastrychowej. Łatwe w transporcie i użytkowaniu w każdych warunkach podaje tyle samo, co większe odpowiedniki. Stworzone zostało do profesjonalnego nakładania tynków gipsowych, cementowo-wapiennych w sposób ciągły oraz przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Urządzenie jest również wyjątkowo uniwersalne, może być używane po prostym przezbrojeniu do wylewania wylewki samopoziomującej oraz jastrychowej.

 

Kaleta A4

Kaleta A4

 

 

 • Kaleta A5 Super przeznaczone są do mechanicznego nakładania tynków gipsowych, cementowo-wapiennych w sposób ciągły, przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Są niezwykle praktyczne i niezawodne, przede wszystkim ze względu na znaczną odległość podawania, łatwość i szybkość czyszczenia poszczególnych elementów urządzenia, możliwość współpracy z silomatem oraz (po odpowiednim przezbrojeniu) wylewania wylewki samopoziomującej oraz jastrychowej. Może być napełniany przy pomocy pokrywy przelotowej, pokrywy nadmuchu typu SILOMAT oraz materiałem workowanym. Produkt wyróżnia znaczna odległość podawania, doceniana przez wielu specjalistów. Niewielkie wymiary i stosunkowo niska waga gwarantują wygodny i łatwy transport, a łatwe czyszczenie decyduje o niezawodności urządzenia.

 

Kaleta A5 Super

Kaleta A5 Super

 

 

 • Agregat, do szpachlowania Kaleta 151 jest przeznaczony do nakładania szpachli mineralnych i akrylowych, strukturalnych, klejów, powłok wykończeniowych, systemów dociepleń, zabezpieczeń antyogniowych.

 

Kaleta 151

Kaleta 151

 

 • Kaleta 150 do tynków tradycyjnych jest przystosowany do przygotowywania warstw cementowo-wapiennych. Bardzo dobrze oceniany przez profesjonalistów.To urządzenie wprost idealne do pracy z tradycyjnymi mieszankami. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką trwałością oraz intuicyjną obsługą: urządzenie można napełniać bezpośrednio z betoniarki oraz mieszarki. Wzbogacenie go w falownik decyduje o komforcie pracy zgodnie z płynną regulacją obrotów. Wyposażenie z kolei w dwa gniazda: 220 V oraz 380 V umożliwia podłączenie do agregatu różnego typu urządzeń: na przykład betoniarki lub mieszarki.
 • Putzmeister MP 25 to wyjątkowo wszechstronne urządzenie, który bardzo łatwo można rozkładać na części składowe, zwiększając komfort jego przewożenia. Przystosowany został do wszystkich suchych pompowanych zapraw prefabrykowanych, dostępnych w workach, jak i silosach. Nadaje się do nakładania tynków wewnętrznych (gipsowych, gipsowo-wapiennych) oraz zewnętrznych (wapiennych, cementowo-wapiennych i izolacyjnych), zapraw klejowych, zapraw zbrojących i jastrychowych płynnych. Istnieje możliwość regulacji wydajności mieszania i pompowana od 5 do 60 litrów na minutę.
Putzmeister MP 25

Putzmeister MP 25

 

 • Putzmeister P 12 to bardzo prosty i bezawaryjny sprzęt. Jedna komora mieszania, jeden silnik, bardzo wydajna pompa, niezwykle lekka konstrukcja – jedyne 125 kg. Idealnie nadaje się do nakładania kleju oraz tynków cienkowarstwowych. Bardzo przydatna przy pracach sztukatorskich. Putzmeister P13 z hamulcem najazdowym do tynków tradycyjnych mieszanych na placu budowy.

 

Putzmeister P 12

Putzmeister P 12

 

 • Putzmeister P13 od ponad 40 lat jest produktem bezkonkurencyjnym, wyróżnia się wysoką wydajnością: niezwykle wytrzymałą konstrukcją, która pozwala na satysfakcjonujące jego użytkowanie przez wiele lat. Producent za sprawą uzyskiwania maksymalnej wydajności przy niskich kosztach użytkowania zadbał również o ekonomiczność P13.

 

Putzmeister P13

Putzmeister P13

 

 

 • Putzmeister S5 EV. Uniwersalny sprzęt Putzmeister S5 EV do zapraw / tynków suchych wymieszanych na placu budowy. Pompa jest również dostępna w wersji TM ( z mieszalnikiem ) zintegrowanym z urządzeniem.

 

Putzmeister S5 EV

Putzmeister S5 EV

 

 • Putzmeister S5 EVTM. Uniwersalny agregat Putzmeister S5 EVTM do zapraw / tynków suchych wymieszanych na placu budowy. Pompa jest w wersji z mieszalnikiem zintegrowanym z urządzeniem.

 

Putzmeister S5 EVTM

Putzmeister S5 EVTM

 

Jak działa agregat tynkarski?

Dużą zaletą korzystania z tego typu urządzeń jest fakt, że duże powierzchnie mogą zostać pokryte gładzią, szpachlą czy tynkiem w bardzo krótkim czasie. Z pomocą agregatów tynkarskich w łatwy sposób można narzucać gipsowe, gipsowo-wapienne, cementowo-wapienne, jak również warstwy ocieplające, zaprawy murarskie i inne.

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie agregatu?

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na ich parametry. Są to ważne czynniki, które określą zakup urządzenia idealnego dla naszych potrzeb. Warto także sprawdzić, jaki rodzaj zaprawy obsługiwany jest przez dany agregat. Część tych urządzeń jest przystosowanych wyłącznie do mieszanek sklepowych, a inne – do tynków strukturalnych, kolejne do klejów czy wylewek samopoziomujących. Jeżeli chcemy zakupić uniwersalne urządzenie, powinniśmy sprawdzić, czy jest ono przystosowane do wszystkich wyżej wymienionych rodzajów zapraw oraz czy umożliwia mieszanie zaprawy gipsowej, wapienno-gipsowej czy wapienno-cementowej.

Należy także zwrócić uwagę na ważny parametr agregatu tynkarskiego, którym jest odległość, na jaką jest on w stanie podać tynk. Ma to istotne znaczenie w przypadku pracy na rozległych ścianach o dużej wysokości, gdzie nie zawsze istnieje szansa ustawienia urządzenia w optymalnym miejscu. Wtedy potrzebne będą te modele, które wyrzucają tynk na jak największą odległość. Klasyczne modele oferują odległość podawania w granicach do 20 metrów. W najbardziej profesjonalnych wersjach odległość ta może być znacznie większa.

Uprawnienia do obsługiwania urządzeń

Sprzęt jest prosty w obsłudze, dzięki czemu, każdy pracownik po wstępnym przeszkoleniu będzie mógł profesjonalnie nakładać tynki.

 

Cena agregatów tynkowych

Dostępne na polskim rynku agregaty tynkarskie kosztują od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sprawia to, że najczęściej, najbardziej zaawansowane modele o największej wydajności wybierane są przez firmy budowlane i remontowe, gdyż ich zakup przez osoby prywatne do pracy na niewielkiej powierzchni jest zwyczajnie nieopłacalny.

Na polskim rynku budowlanym najpopularniejszymi markami agregatów tynkarskich są wymienione powyżej: sprzęt firmy Kaleta oraz Putzmeister.

Reasumując, kupno dobrego agregatu tynkarskiego w obecnych czasach, gdzie istnieje spora konkurencja na rynku nie jest sprawą prostą. Należy więc zwracać uwagę na podstawowe oraz bardziej zaawansowane parametry. Musimy pamiętać przy tym, że powinniśmy sprofilować kupno dobrego urządzenia według swoich indywidualnych potrzeb.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *