Jaki ul wybrać – Pierwsze kroki w pszczelarstwie

Hodowla pszczół to nie tylko duża przyjemność i doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu ale również duże wyzwanie i odpowiedzialność. Zakup ula to podstawowa decyzja przed rozpoczęciem pszczelarskiej przygody. Przedmiot ten pełni bardzo ważną rolę z punktu widzenia pozyskiwania miodu ale i nie tylko, jest również schronieniem i domem dla owadów. W profesjonalnym pszczelnictwie rozróżniamy kilka rodzajów uli dla pszczół m.in: dodenta, drewniane, korpusowe, ostrowskiej, poliuretanowe, warszawskie, wielkopolskie, ze styropianu. O tym czym się różnią i który z nich wybrać dowiesz się niżej.

Kupić czy wykonać ul samemu

Każdy początkujący pszczelarz przed rozpoczęciem hodowli zastanawia się nad istotną kwestią – lepiej kupić czy wykonać ul samodzielnie? Podejmując decyzję, będziesz musiał wziąć pod uwagę swoje doświadczenie i znajomość potrzeb owadów. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pszczelarstwem, znasz ogólne zasady pielęgnacji pszczół ale nigdy w praktyce nie miałeś z tym tematem do czynienia, dużo wygodniej i bezpieczniej będzie dokonać zakupu u doświadczonego pszczelarza. Profesjonalista z pewnością doradzi Ci, który rodzaj będzie dla Ciebie spełniał potrzeby owadów a Ty będziesz mógł być pewien, że w stu procentach spełniłeś potrzeby pszczół. W internecie znajdziesz również wiele atrakcyjnych propozycji zakupu konstrukcji razem z pszczelą rodziną, będzie to dla Ciebie spore ułatwienie.

ule drewniane, stojaki

ule drewniane, stojaki

 

Stojaki i leżaki

W stojakach kolejne kondygnacje dostawiane są pionowo. Główne gniazdo znajduje się w dowolnym korpusie. Miodnia natomiast umiejscowiona jest w górnej części. Różnica pomiędzy stojakami a leżakami polega na możliwości dostawienia kolejnych ramek z boku konstrukcji. W leżaku gniazdo i miodnia znajdują się obok siebie a nie pionowo nad sobą, gniazdo natomiast leży zawsze naprzeciwko wylotu.

Ule Dadanta

Dobre rozwiązanie dla początkujących. Ule dadanta charakteryzują się jednym pomieszczeniem gniazdowym, co zapewnia lepszą kontrolę nad pszczołami. W tego rodzaju ulach znajdują się również specjalne, osobne plastry miodu co znacznie ułatwia pracę pszczelarza, pozwalając na wygodne zebranie wytworzonego przez pszczczelą rodzinę miodu. Dadanta wykonane są z niezwykle solidnych materiałów pochodzenia naturalnego, są trwałe i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych zarówno latem jak i zimą. W takim ekologicznym pszczelim domu, owady czują komfortowo a produkcja miodu odbywa się w pełni naturalnych warunkach.

Pozyskiwanie miodu

Ul Danata jest nierozbieralny. Pozyskiwanie miodu odbywa się tutaj za pomocą specjalnych poławiaczy. Szufladka miodu ma jednak jedną wadę – jest mała, w sezonie wytworzony przez pszczoły miód trzeba będzie opróżniać codziennie.

pozyskiwanie miodu

pozyskiwanie miodu

 

Ule drewniane

Wśród drewnianych propozycji znajdziemy kilka mniej lub bardziej wymagających rodzajów konstrukcji. Tutaj kilka z nich:

Korpusowe

Całość przestrzeni przeznaczonej do życia i funkcjonowania pszczół składa się zwykle z 3-4 korpusów. Całość wykonana jest z solidnego drewna co zapewnia dobrą ochroną podczas niskich i wysokich temperatur. Ważna jest grubość ścianek, norma przyjęta w pszczelarstwie na całym świecie to 25 mm. Pszczoły czują się tutaj bardzo dobrze z uwagi na wystarczającą przestrzeń i funkcjonalność całej konstrukcji. Duża przestrzeń daje owadom możliwość wygodnego bytowania i produkcji miodu.

Ostrowskiej

Wielokorpusowa, nowoczesna konstrukcja. Tego rodzaju konstrukcje są odpowiednie dla doświadczonych pszczelarzy z dużą hodowlą. W porównaniu do innych jest dużo trudniejszy w obsłudze. Decyzja o zakupie powinna być więc oparta na doświadczeniu i praktyce w hodowli. Z uwagi na solidną i przemyślaną konstrukcję wielokorpusowy ul ostrowskiej zapewnia dobrą ochronę dla owadów zimą.

Poliuretanowe

Poliuretanowe ule zyskują coraz więcej zwolenników wśród doświadczonych pszczelarzy, coraz częściej możemy więc spotkać je w polskich pasiekach. Są lekkie, dzięki czemu w prosty sposób można je przenieść w dowolne miejsce. Konstrukcja wykonana jest z solidnych materiałów – wykazują się dużą trwałością i odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Poliuretanowe ule łatwo jest utrzymać w czystości co z kolei wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pszczelej rodziny i produkcji miodu.

Warszawskie

Jest to jeden z największych i najcięższych rodzajów uli dla pszczół. Szczególnie popularny jest w pasiekach amatorskich. Obecnie w Polsce rozróżniamy dwa rodzaje modeli warszawskich – poszerzony i zwykły, Które różnią się pomiędzy sobą wielkością i liczbą ramek w gniazdach i nadstawkach. Opcja poszerzona zaprojektowana została jako leżak. Korpus na stałe połączony jest z dennicą i poddaszem. Dolny wylot konstrukcji znajduje się w dole przedniej ściany, drugi znajduje się naprzemianlegle na ścianie tylnej. Ul warszawski zwykły natomiast charakteryzuje się mniejszą szerokością wewnętrzną.

Wielkopolskie

Głównym elementem konstrukcji jest korpus gniazdowy. Nie posiada przegród – z tego względu niemożliwe jest trzymanie dwóch rodzin pszczelich w jednym miejscu. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję, ul tego rodzaju musi być dokładnie izolowany – od góry do dołu. Zewnętrzna ściana konstrukcji powinna być idealnie gładka, wszelkie nierówności wywołane montażem, przed rozpoczęciem hodowli powinny być dokładnie wyszlifowane. Ważne są również farby przeznaczone do malowania powierzchni – ftalowe modyfikowane lub emalie olejno-żywiczne. Pod względem obsługi konstrukcja wymaga więcej uwagi i czasu. Pszczelarz powinien zadbać o systematyczne przeglądanie stanu i funkcjonalności pszczelego domu. Wielkopolski rodzaj dobrze sprawdzi się w pasiekach stacjonarnych.

Rodzaj ula powinien być dostosowany do doświadczenia i umiejętności pszczelarza. Dla początkujących polecane są rodzaje mało skomplikowane o prostej ale spełniającej wymagania pszczelej rodziny konstrukcji.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *