Czym jest pracoholizm?

Pracoholik to osoba, która ma kompulsywną potrzebę pracy. Tacy ludzie nie czują się usatysfakcjonowani, jeśli nie robią czegoś związanego z pracą. Teorią jest, że pracoholicy oddają się pracy, aby zmniejszyć niepokój (np. obawiają się porażki). Odróżnia ich to od tych osób, które poświęcają się niezwykłemu wysiłkowi przez ograniczony czas na jakiś projekt (mowa tu o sportowcach bądź muzykach, którzy muszą ćwiczyć wiele godzin, by osiągnąć zadowalające wyniki). Różnica polega na tym, że pracoholicy mają kompulsywną potrzebę pracy, a nie zdrowe pragnienie pracy.

Przyczyny pracoholizmu

Nie wiadomo, co powoduje uzależnienie. Jednak naukowcy zgadzają się, że na jego działanie mogą mieć wpływ następujące czynniki:

 • Wychowanie w rodzinie

Osoba może mieć rodziców lub innych członków rodziny, którzy kładą nacisk na osiąganie i nadmierną odpowiedzialność, a dana osoba czerpała mądrość z takich wzorców.

 • Nauki społeczne

Jeśli osoba otrzymała pozytywne wyniki za ciężką pracę w szkole jako dziecko, to prawdopodobnie nauczyła się działać w myśl ciężka praca czyni mistrza.

 • Osobowość

Osoby, które są perfekcjonistami lub mają zaburzenia osobowości, takie jak narcyzm czy neurotyzm, mogą być predysponowane do pracoholizmu.

 • Biologia

Istnieje pewna sugestia, że ​​pracoholizm jest rodzajem uzależniającego zaburzenia. Niektórzy badacze sugerują również, że jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Oznaczałoby to, że pracoholizm ma wpływ genetyczny i że niektórzy ludzie mogą być bardziej uzależnieni od uzależnienia od pracy.

 • Kultura

Ciężka praca, sukces finansowy i kompetencje są cenione w większości kultur, a niektóre osoby mogły to zaabsorbować.

Objawy pracoholizmu

Kultura amerykańska ma tendencję do zachęcania i nagradzania ciężkiej pracy. To sprawia, że ​​trudno jest ustalić, czy dana osoba jest ciężko pracującym, dostosowującym się do potrzeb swojej pracy, czy pracoholikiem. Jeśli ktoś chce wiedzieć, czy istnieje uzależnienie od pracy, istnieje 7 kryteriów, na które należy zwrócić uwagę, według skali Bergen Work Addiction Scale:

 • Osoba zastanawia się, w jaki sposób może poświecić więcej czasu na pracę.
 • Osoba spędza dużo więcej czasu na pracy, niż początkowo zamierzała.
 • Osoba pracuje, aby zminimalizować poczucie niepokoju, winy i depresji.
 • Osoba nie słucha innych by mniej pracować.
 • Nic nie robi by temu zapobiec.
 • Hobby i zajęcia rekreacyjne są odrzucane z powodu pracy.
 • Osoba pracuje tak bardzo, że ma to negatywny wpływ na jej zdrowie.

7 objawów pracoholizmu, czyli kiedy praca staje się nałogiem http://www.poradniki24h.pl/2949/7-objawow-pracoholizmu-czyli-kiedy-praca-staje-sie-nalogiem/

Książka z wątkiem pracoholizmu.

Jak duża jest różnica między byciem pracowitym a byciem pracoholikiem? Ten problem bardzo dobrze poruszony został w powieści Alicji Masłowskiej-Burnos „Cisza”.  Poznaj książkę – http://www.psychoskok.pl/produkt/cisza/

Pracoholizm stał się normą, społecznym przyzwoleniem?

Ważne jest, aby wiedzieć, że uzależnienie od pracy wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Pracoholicy mogą cierpieć z powodu problemów psychicznych i stresu, a także konfliktów z członkami rodziny. Co więcej, pracoholicy mogą być mniej wydajni niż ci, którzy pracują normalnie.

Pracoholizm może być prawdziwym problemem i możesz nie wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *