Wszystko o pracy tymczasowej

Mówiąc o „pracy tymczasowej” mamy na myśli wykonywanie pracy przez pracownika w ramach trójstronnego stosunku prawnego. Podmiotami tego stosunku są pracownik, Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik. Takie relacje regulowane są głównie w Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Jak działa Agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej to instytucja, która jest pośrednikiem pomiędzy pracownikiem, a klientem agencji, czyli tak zwanym pracodawcą użytkownikiem. Pracownik zgłasza się w pierwszej kolejności do agencji, a następnie to ona deleguje go do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Praca jest więc świadczona nie na rzecz agencji, ale na rzecz klienta tej agencji. Agencja pracy tymczasowej niejako przekazuje tylko pracownika do dyspozycji pracodawcy użytkownika. Ponadto jednak spełnia pewne funkcje administracyjne, na przykład to ona wypłaca wynagrodzenie pracownikowi. Należy pamiętać, że formalnie pracodawcą pozostaje cały czas agencja. W ramach takiego trójstronnego stosunku prawnego praca może być wykonywana nie tylko na terytorium kraju, ale również poza jego granicami. Dlatego też z usług agencji mogą korzystać nawet osoby, które planują emigrację z kraju w celach zarobkowych.

Jak wygląda praca tymczasowa?

Jak sama nazwa wskazuje, praca tymczasowa to praca, która ma być wykonywana przez jakiś z góry określony, konkretny okres czasu. Dlatego też zatrudnienie odbywa się najczęściej poprzez zawarcie umowy o pracę na czas określony. W niektórych przypadkach możliwe jest również zawarcie umowy cywilnoprawnej. Pamiętajmy, że pracownik tymczasowy posiada takie same uprawnienia, jakie posiadają inni pracownicy. Ma na przykład prawo do urlopu. Zgłoszenie się do Agencji pracy tymczasowej ma wiele plusów. Przede wszystkim oszczędzamy czas, jaki poświęcilibyśmy na szukanie ofert pracy samodzielnie. Pamiętajmy, że Agencja pracy tymczasowej musi być wiarygodna. Takie są tylko te agencje, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Takich agencji możemy poszukać na przykład przez Internet. Zawsze należy sprawdzić, czy rzeczywiście danej agencji możemy zaufać i czy jest ona rzetelna w swoich działaniach.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *