Drzwi zewnętrzne do mieszkania – na jakie cechy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Istotnym elementem wyposażenia mieszkania są drzwi. Te umieszczone wewnątrz domu rozdzielają pomieszczenia i pozwalają zachować intymność. Z kolei drzwi zewnętrzne nie tylko mają stworzyć z domu strefę prywatności i osłonić przed hałasem z zewnątrz, ale również ochronić mienie i własność znajdującą się w środku obiektu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi zewnętrznych?

Czym powinny się wyróżniać solidne drzwi zewnętrzne?

Podczas zakupu drzwi przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na jakość wykonania i trwałość materiału czy tworzywa, z którego zostały wykonane. Poza oczywistymi wadami produkcyjnymi, trzeba dokładnie przyjrzeć się powierzchni, powłokom i krawędziom skrzydła drzwiowego. Wgniecenia, widoczne zarysowania czy nierówności na strukturze powłok nałożonych na stal czy PCV powinny zaniepokoić. Drobne rysy nie oznaczają, że drzwi nie spełniają swoich funkcji, ale świadczyć mogą o nieprawidłowym przechowywaniu czy nieostrożnym obchodzeniu się z produktem.

Pamiętaj, że na powierzchni skrzydła drzwiowego oraz na ościeżnicy zwykle znajduje się cienka i bezbarwna folia produkcyjna, która zabezpiecza powierzchnię między innymi przed zarysowaniami. Dobrze jeśli wygląd drzwi odpowiada stylowi budynku i przyjemnie współgra z otoczeniem.

Parametry techniczne drzwi do mieszkania

Poza oczywistą funkcją, jak osłona wnętrza mieszkania przed środowiskiem zewnętrznym i warunkami atmosferycznymi, drzwi zewnętrzne muszą wykazywać pewne parametry techniczne. Powinny posiadać odpowiedni rozmiar, zgodny z obowiązującymi normami. Według przepisów drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe muszą mieć co najmniej 200 centymetrów wysokości i 90 centymetrów szerokości. Jeśli są dwuskrzydłowe, przynajmniej jedno skrzydło musi mieć 90 centymetrów szerokości. Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku nie muszą odznaczać się wysoką odpornością na warunki pogodowe, ale te w domu wolno stojącym już tak.

Izolacja akustyczna i termiczna

Drzwi zewnętrzne bez względu na to, czy będą osadzone w wielorodzinnym budynku mieszkalnym czy w domu jednorodzinnym, powinny chronić wnętrze przed utratą ciepła. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Materiał, z którego wykonane jest skrzydło musi dobrze izolować temperaturę, ale również dźwięki. Nie jest wskazane, by do środka mieszkania docierały odgłosy z klatki schodowej czy warkot aut przejeżdżających po ulicy. Dobrą izolację akustyczną i termiczną zapewniają materiały dodatkowe umieszczone wewnątrz skrzydła drzwiowego, np. wełna mineralna.

Materiał na drzwi zewnętrzne

Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne wykonane ze stali, drewna, aluminium, PCV, MDF, HDF czy włókna szklanego. Do najpopularniejszych należą drzwi metalowe i drewniane, przede wszystkim ze względu na trwałość i wytrzymałość tych materiałów. Stalowe drzwi zewnętrzne produkowane są z profili stalowych i blachy ocynkowanej, a materiałem izolacyjnym wewnątrz jest pianka poliuretanowa. Są to solidne i wytrzymałe drzwi na lata, ale ze względu na wagę samodzielny montaż może być utrudniony. Drzwi drewniane należą do najchętniej wybieranych w domach jednorodzinnych. Do najtrwalszych i najtwardszych gatunków drewna należy dąb i świerk, ale naturalność materiału i jego wysoka jakość przekłada się na cenę. Drewniane drzwi zewnętrzne wyróżniają się dźwiękoszczelnością i doskonałą izolacją termiczną. Nieco tańszą alternatywą dla naturalnego surowca są płyty MDF czy HDF. Te pokrywane są laminatem lub okleiną dla efektownego wyglądu. Drzwi aluminiowe stosuje się najczęściej w budynkach produkcyjnych, rzadko spotykane są w domach. Jako materiał izolacyjny w tego typu konstrukcjach wykorzystuje się piankę poliuretanową, styropian bądź wełnę mineralną.

Bez względu na to, z jakiego materiału wybierzesz drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę na aspekty dodatkowe, np. funkcję antywłamaniową. Stając przed wyborem, kieruj się przede wszystkim trwałością i wytrzymałością drzwi, bowiem mają chronić dom na lata.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *