Alimenty na dorosłe dziecko – kiedy i na jakich warunkach przysługują?

Rozwód to niezbyt przyjemny moment w życiu, choć czasami pozwala na rozpoczęcie całkiem nowego oraz przyjemnego rozdziału w życiu. Od lat mówi się, że dzieci wtedy cierpią najbardziej – to prawda, dlatego powinniśmy starać się o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Z tego właśnie powodu, alimenty okazują się niezbędne o czym wiedzą adwokaci od spraw rozwodowych. Komu jednak one przysługują i dlaczego? Wszystko to zmienia się dynamicznie, dlatego po kolei.

 

Dzieci to lat osiemnastu

Naszym celem jest omówienie sytuacji tych dorosłych, ale to też jest dość istotne momencie przekraczania magicznej bariery dorosłości. W przypadku młodocianych alimenty należą się zawsze, o czym poinformuje nas każdy prawnik rozwodowy. Nie ma tutaj odstępstw związanych z sytuacją materialną czy czymkolwiek innym.

Co równie ważne, kwota alimentów nie jest zależna od wysokości wypłat pozwanego, tylko potrzeb dziecka. Nie ma więc powodów, aby szukać nisko płatnych zajęć podczas gdy ma się dwa doktoraty o czym adwokat od rozwodów poinformuje obojga rodziców.

 

Obowiązek moralny

Rodzice powinni łożyć pieniądze na utrzymanie dziecka do około dwudziestego piątego roku życia. Uznaje się tę liczbę jako moment, w którym zazwyczaj kończy się studia. Nie jest on jednak wiążący w sytuacjach prawnych, ponieważ prawo do alimentów można z sukcesem odebrać już w wieku osiemnastu lat, o czym adwokaci rozwodowi zdążyli się przekonać. Zdarza się to rzadko, ale do tego również przejdziemy. Warto jeszcze powiedzieć, że często dzieci nie oczekują wsparcia aż tak długo, dlatego nim wejdziemy na sądową ścieżkę, spróbujmy się jakoś dogadać.

 

Bariera osiemnastych urodzin

Tak, jak wspomnieliśmy – osiemnaste urodziny to bardzo ważny moment. Wtedy to dziecko przestaje być młodocianym i płacenie alimentów związane jest już z całkowicie innym ustawodawstwem. Naprawdę rzadko zdarza się, aby już tydzień po urodzinach odbierano dziecku prawo do należytych mu pieniędzy, o co zazwyczaj w pozwie zawiera adwokat od rozwodów. Jeśli jednak będą istniały ku temu powody, może się tak stać.

Jeśli rodzic płacący alimenty udowodni przed sądem, że nie jest w stanie dłużej utrzymywać syna bądź córki, ponieważ jest to zbyt duże nadszarpnięcie dla budżetu domowego, sąd może taki wniosek przyjąć oraz odebrać dziecku alimenty, z czym może nawet nie wygrać skuteczny adwokat. I tutaj mamy pierwszą rozbieżność z okresem sprzed osiemnastych urodzin. Tam sytuacja rodzica płacącego nie była priorytetem, teraz już jest istotna.

 

Dziecko uczące się

W przypadku kiedy dziecko kończy szkołę średnią i to niezależnie od tego, czy to jest liceum, technikum czy szkoła branżowa – o alimenty nie musimy się obawiać. Sąd zdaje sobie sprawę, że przekroczenie granicy osiemnastych urodzin tak naprawdę niczego nie zmienia, ponieważ dziecko wciąż pozostaje pod pełną opieką jednego z rodziców. Jeśli po maturze syn bądź córka pójdą na studia, będą otrzymywać alimenty.

Trzeba jednak wtedy złożyć pozew, który niejako przedłuży to, co wypracował adwokat od spraw rozwodowych. Ważne jest jednak to, aby dziecko poszło na studia dzienne, kiedy to pracowanie jest naprawdę utrudnione. Odbiera to wtedy szansę na drugi sposób na nie płacenie alimentów na dorosłe dzieci, z którym tylko skuteczni adwokaci sobie poradzą.

 

Niemożność utrzymania się

Co, kiedy dziecko pracuje? I tutaj pojawia się problem, przed którym zazwyczaj przestrzegają adwokaci rozwodowi. W przypadku dzieci dorosłych, które mogą się same utrzymać – obowiązek alimentacyjny przestaje obowiązywać. Sytuacja podobnie ma się w przypadku studiów i pracy. Jeśli zarobki są wystarczające, można odebrać alimenty, co nie znaczy, że nie można walczyć podobnie jak w przypadku rozwodów. Aby otrzymywać alimenty na dorosłe dziecko, trzeba wykazać, że nie istnieje możliwość, aby bez tej pomocy mogło się ono samo utrzymać.

I tutaj nie ważne jest tak naprawdę, czy ono studiuje, pracuje czy oddaje wolontariatowi. Z tego właśnie powodu wspominaliśmy, że studia nie zawsze gwarantują comiesięczne przelewy od rodzica. Prawnicy rozwodowi oraz Ci specjalizujący się w alimentach, radzą sobie w takich sytuacjach, ponieważ zwyczajowo rodzice winni łożyć pieniądze do dwudziestego piątego roku życia.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *