Jak wydać ebooka? – kilka praktycznych porad

Pomysłów na wydanie książki może być tak naprawdę wiele. Kiedy mamy już gotową książkę, poradnik lub tomik poezji i chcemy ją sami opublikować, pojawia się pytanie – jak i gdzie to zrobić? Tak naprawdę wystarczy kilka kroków. Ebooki tworzy się łatwo i szybko, a dzięki temu w prosty sposób można zarobić dodatkowe pieniądze.

W dzisiejszych czasach każdy może napisać, a później wydać swoją książkę. Jeżeli chcemy aby nasze dzieło stało się bestsellerem należy pamiętać, żeby do sprawy pisania i publikacji podejść od początku do końca na poważnie. Po napisaniu książki wróćmy do początku i przeczytajmy ją jeszcze raz.

Wstępna recenzja

Drogę do wydania swojej elektronicznej książki warto zacząć od rozmowy z kimś kto obiektywnie oceni nasze pomysły. Nie koniecznie musi to być od razu wydawca, może to być osoba zaufana, ktoś z rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy. Zwykle nie mamy dystansu do swojej twórczości. Warto więc zwrócić się z prośbą do znajomych o przeczytanie i opinię na temat naszego dzieła. Kiedy książka przejdzie już wstępną ocenę zaufanej osoby, warto wprowadzić sugerowane uwagi. Z tak poprawioną książką możemy ruszać na podbój wydawnictw internetowych.

Opcje wydawnicze ebooków

Jeśli nasza książka jest zapisana w programie Word, najbezpieczniej jest ją przekonwertować do programu PDF. Jest kilka sposobów zamiany pliku tekstowego na format PDF. Można wykorzystać darmowy pakiet OpenOffice oraz program Microsoft Word. W przypadku OppenOffice’a wystarczy, że wybierzemy zakładkę „eksportuj bezpośrednio jako PDF”. Przy dokumencie programu Word musimy ściągnąć program konwertujący naszego ebooka z formatu doc do pdf. Jeśli ebook jest już w formacie PDF należy wybrać opcje wydawniczą.

Portal Wydaje.pl oferuje dwie opcje wydawnicze: stworzenie ebooka automatycznie lub w sposób profesjonalny z nadanym numerem ISBN. W pierwszej opcji należy wybrać ze swojego dysku plik tekstowy, dodać okładkę, opis książki, słowa kluczowe i ustalić cenę. Jeżeli wszystko jest już gotowe należy kliknąć „stwórz książkę” i ebook pojawi się w profilu użytkownika. W opcji drugiej autor decyduje o okładce, redakcji językowej i merytorycznej, pojedynczej lub podwójnej korekcie, a także o składzie. Może również dodawać własne grafiki albo je zamówić. Następnie zamówienie trafia do Wydaje.pl i po weryfikacji odsyłane jest potwierdzenie wraz z całkowitym kosztem – mówi Ahsan Ridha Hassan, Prezes Zarządu Wydaje.pl.

Elementy wpływające na atrakcyjność ebooka

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na atrakcyjność naszej książki jest okładka. Powinna nawiązywać do tematyki książki, a także zawierać oryginalną i przyciągającą wzrok grafikę. Okładka powinna zawierać również tytuł oraz imię i nazwisko autora. Możemy ją stworzyć samodzielnie, skorzystać z szablonów zamieszczonych na portalach self-publishingowych lub też zamówić indywidualny projekt okładki. Równie ważne jest rozmieszczenie strony tytułowej. Tytuł utworu powinien być umieszczony na środku, a imię i nazwisko autora napisane mniejszą czcionką niż tytuł.

– Wydaje się, że są to nieistotne elementy, nie ma jednak nic bardziej mylnego – są to detale, które powinny być dopracowane i przemyślane. Równie ważna jest druga strona. Profesjonalnie będzie jeśli umieszczone zostaną tutaj informacje o prawach zastrzeżonych, kto opracował grafikę, kto korektę, a także numer wydania napisany cyfrą rzymską. Autorzy powinni zwracać szczególną uwagę na odpowiednie sformatowanie ebooka. Należy też pamiętać, żeby pojedyncze znaki na końcu wersów przenosić za pomocą twardej spacji ( ctrl+shift+spacja za znakiem typu: „i”, „a”, „w”, itp.). Po zastosowaniu wszystkich elementów wpływających na atrakcyjność książki autorzy-wydawcy mogą spokojnie przejść do kolejnych kroków, zbliżających ich do publikacji swoich dzieł – tłumaczy Ahsan Ridha Hassan.

Promocja ebooka

Teraz, kiedy nasza książka elektroniczna jest przemyślana, poprawiona, skończona i już dostępna dla czytelników, musimy zacząć ją promować i sprzedawać. Możliwości promocji naszego ebooka są nieograniczone, należy jednak najpierw sprecyzować do jakiej grupy czytelników chcemy dotrzeć. Kolejno należy określić cel jaki chcemy osiągnąć, może to być np. sprzedaż 30 egzemplarzy w dwa miesiące. Najważniejsze jest aby nasz cel był realny do osiągnięcia, a dopiero po pierwszych sukcesach stawiać sobie ambitniejsze wyzwania.

W Polsce jest już kilka portali self-publishingowych. Wydaje.pl to platforma, która umożliwia opublikowanie twórczości w postaci ebooka. Nasza oferta kierowana do autorów nie kończy się na samej publikacji ebooka, podpowiadamy i doradzamy jak można wypromować książkę. W Wydaje.pl książki promowane są na dwóch poziomach: poziom Wydaje.pl i poziom autora. Aby wypromować książkę portal korzysta z kilku narzędzi, m.in. określenie kategorii książki, zamieszczenie jej fragmentu, opinie o książce, lista 10 najczęściej kupowanych książek. Poziom autora to nasze propozycje metod promocji, dzięki którym autor będzie mógł wpływać na popularność i zainteresowanie swoją książką. Podpowiadamy gdzie i w jaki sposób autor może informować o swojej pisarskiej działalności. Są to m.in. wpisy na różnych blogach, zamieszczanie linków do profilu książki na portalach społecznościowych, poinformowanie rodziny, znajomych, rozsyłanie wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej i komunikatorów – tłumaczy Prezes Zarządu Wydaje.pl.

www.wydaje.pl

Wydaje.pl to profesjonalna platforma wydawnicza, umożliwiająca każdemu autorowi samodzielne wydanie publikacji w postaci ebooka. Portal skupia społeczność aktywną literacko i czytelniczo. Wydaje.pl umożliwia wydanie ebooka formatach PDF, ePub oraz Mobi. W celu zapewnienia autorom najwyżej jakości usług, kanały dystrybucji, funkcjonalności oraz narzędzia udostępnione na portalu są na bieżąco udoskonalane i dostosowywane do wymagań rynkowych.

Zastanawiasz się
gdzie i jak wydać książkę?

kompleksowa usługa wydawnicza i dystrybucyjna

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *