Pamięć węchowa – nasz prywatny wehikuł czasu

Czy doświadczyliście kiedyś sytuacji, w której znajomy zapach przywołał bardzo konkretne wspomnienie i to takie sprzed wielu lat. Ja ostatnio idąc ulicą wielkiego miasta poczułam zapach kwitnących wiosną drzew i w mgnieniu oka stałam się znów małą dziewczynką, bawiącą się w babcinym sadzie. W pierwszej chwili ciężko uchwycić związek między węchem a pamięcią. Jednak jeśli poznamy zadania pamięci węchowej wszystko staje się bardziej klarowne. Pamięć węchowa pracuje nieustannie na pełnych obrotach. Dlatego warto otaczać się pięknymi zapachami i perfumami.

Dlaczego jedne rzeczy pachną ładnie a inne nie?

Perfumy można obedrzeć z magicznej powłoczki, która je otacza i powiedzieć, że to po prostu czysta chemia. Podobnie można rzec o węchu. Zapach to nic innego jak specjalna cząsteczka chemiczna, która przenoszona przez powietrze docierając do naszych receptorów węchowych wywołuje specyficzną reakcję. Tak powstały impuls nerwowy ostatecznie dociera do hipokampu, części mózgu, która kontroluje procesy wegetatywne i uczestniczy w kształtowaniu emocji (np. przyjemności i strachu). I to właśnie tu, bez udziału naszej świadomości, zapada decyzja czy dany zapach odczuwamy jako przyjemny czy wręcz przeciwnie. Co ciekawe pamięć węchowa jest zasadniczo niezmienna przez całe życie człowieka. Wiedzą o tym kreatorzy pięknych zapachów, tacy jak na przykład Yves Saint Laurent, Gucci, Armani czy Chanel, który z wielkim kunsztem pracują nad sygnowanymi swoją marką perfumami. Piękne kompozycje zapachowe powstają nawet kilka lat, dlatego uszanuj pracę wszystkich tworzących je osób i kupuj tylko oryginalne perfumy.

O tym po o co nam węch i jak piękne zapachy wykorzystują handlowcy

Wbrew pozorom węch jest człowiekowi bardzo potrzebny. Wie o tym każdy kto ma kłopoty z powonieniem. Wiele funkcji, jakie spełnia węch, przyczyniło się do tego, że w ogóle istniejemy jako gatunek. Nasi przodkowie wykorzystywali go, by odróżniać zdatne do spożycia produkty od tych, których zjedzenie niosło za sobą ryzyko. Smak i węch są ze sobą bardzo mocno sprzężone. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek miał katar (nawet ulubione dania nie smakują wtedy tak samo). A przysłowiowa cieknąca ślinka? Kiedy się wydziela? Właśnie w reakcji na zapach. Wiedzą o tym specjaliści od marketingu, który w sklepach spożywczych rozpylają zapachy, byśmy poczuli głód i zrobili większe zakupy. Zresztą nie tylko sklepy z żywnością korzystają z techniki rozpylania różnych aromatów. Zauważ, ze każda galeria handlowa pachnie inaczej. Ba, nawet sklepy poszczególnych marek pachną w jeden określony sposób i nie jest to przypadek a starannie przemyślana strategia. Dzięki temu, że czujemy zapachy możemy szybko zareagować w sytuacjach zagrożenia (np. wyczuć dym czy gaz). Poza tym dzięki niemu możemy przeżyć wiele przyjemnych doznań estetycznych, bo piękne zapachy są po prostu przyjemne. Ale jest coś jeszcze? Coś bardzo ważnego.

Pokaż mi jak pachniesz, a powiem Ci czy będziemy razem

Okazuje się, że zapach pełni też bardzo ważną funkcję w doborze partnerskim. Zapach partnera może wywoływać w nas określone reakcje fizjologiczne oraz przywoływać wspomnienia. Dlatego tak ważne jest, by dać się dobrze zapamiętać nowo poznanej osobie pod tym właśnie względem. Dobrym pomysłem wydaje się używanie podobnej kompozycji zapachowej przez oboje partnerów. Wielu producentów perfum wypuszcza na rynek perfumy damskie i męskie z tej samej linii zapachowej, tak robi na przykład Yves Saint Laurent. Takie perfumy można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w perfumeriach online. Pary mogą dopierać sobie wzajemnie perfumy o podobnych nutach zapachowych, by sprawiać sobie nawzajem przyjemność. Znane są przypadki, gdy to właśnie przez niedobranie pod względem zapachu pary kończyły swoją relację, nie jest więc to sprawa błaha.

Feromony – uniwersalny sposób na każdego?

Mocno rozpowszechniona jest teoria o feromonach, czyli substancjach zapachowych wytwarzanych przez ludzi oraz zwierzęta, który swą wonią przyciągają osoby przeciwnej płci pobudzając ich libido. Potwierdzono, że w bezpośredni kontakcie z ciałem pokrytym feromonami występuje wzmocniona reakcja psychiczna i fizjologiczna partnera. Istnieją jednak badania negujące skuteczność feromonów w kontakcie na odległość, czyli właśnie w takim, jaki występuje, gdy spryskamy się feromonami i oczekujemy natychmiastowej reakcji przechodniów czy współpracowników. Stąd, jeśli nie można polegać na feromonach w każdej sytuacji, a w dodatku, jak udowodniono nie działają ona na każdego, musimy sami zadbać o to, by po prostu ładnie pachnieć. Może to truizm, ale zacząć należy od najbardziej podstawowej rzeczy, czyli codziennej higieny. Warto by oprócz zapachu mydła czy antyperspirantu towarzyszyły nam tony zapachowe naszych ulubionych perfum. I to właśnie w ten sposób możemy dać się pozytywnie zapamiętać. I kto wie, może po latach ktoś wspomni nas i odbędzie swoistą podróż w czasie, gdy przypadkiem poczuje na ulicy znajomą woń używanych przez nas perfum.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *