Wodne ogrzewanie podłogowe – metody wykonania

Diabeł tkwi w szczegółach – tak brzmi stara mądrość życiowa i w pewien szczególny sposób odzwierciedla ona metodę wodnego ogrzewania podłogowego. Zarówno w kwestii zaplanowania i wykonania projektu, jak również w procesie samego wykonania główną rolę odgrywają detale oraz precyzja. Czym jest tytułowe wodne ogrzewanie podłogowe? Jakie są metody jego wykonania? Czy zastosowanie tego rodzaju ogrzewania jest kosztowne? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Precyzja i staranność

Warto pamiętać, że po wykonaniu odpowiedniego projektu cała instalacja zostaje zalana posadzką, zatem dokonanie potencjalnych – późniejszych zmian jest praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii odgrywają na pozór niewiele znaczące detale. Istotną rolę odgrywa już sam projekt – architekt uwzględnia w nim wysokość płyty grzewczej, jak również wysokość stropów oraz okna balkonowego. Kolejnym etapem jest projekt instalacji sanitarnych, który stanowi konsekwencję prognozowanych strat ciepła w danych pomieszczeniach. W zależności od uzyskanych wyników należy dobrać odpowiednią średnicę rur grzewczych, tak by rozkład temperatury był równomierny, a koszta zaś – minimalne.

Metody wykonania

Istnieją dwie metody wykonania popularnej podłogówki. Pierwsza z nich – tradycyjna, która jest bardziej powszechna ze względu na niższą cenę, opiewa w odpowiednie ułożenie instalacji na gruncie, tudzież stropie nad parterem. W tym wariancie szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie wypoziomowanie, które ma znaczenie kluczowe dla powodzenia całego procesu. W metodzie drugiej, zwanej metodą suchą mamy do czynienia ze stropem o niewielkiej nośności – często wykonywanym z drewna. Właśnie dlatego eksperci oraz fachowcy twierdzą, że metoda druga jest lżejsza i znacznie szybsza.

Koszta związane z podłogówką

Metr kwadratowy materiałów niezbędnych do założenia instalacji kosztuje około 120zł. W ich skład wchodzą m.in. maty systemowe oraz rozdzielacze ze stali nierdzewnej ze wskaźnikami przepływu. Jeśli dodamy do tego obecność urządzeń regulujących temperaturę, to koszt metra kwadratowego wzrośnie do około 150zł. Warto podkreślić, iż koszty tak zwanej robocizny w skali wspominanego już metra wynoszą średnio 20zł. Najlepszą ofertą na współczesnym rynku może pochwalić się renomowana marka – Uponor.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *