Ostra białaczka szpikowa – poznaj jej objawy

Główną przyczyną nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego jest mutacja genetyczna. Przez co wadliwe komórki kumulują się w szpiku kostnym „zabierając” miejsce zdrowym. Dowiedz się więcej i poznaj objawy ostrej białaczki szpikowej.

Ostra białaczka szpikowa


Nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego (ostra białaczka szpikowa) to najczęściej występujący rodzaj białaczki występujący u osób dorosłych. W tym przypadku ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekem (średni wiek chorego to 65 lat). W przypadku dzieci ten rodzaj nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego występuje jedynie u 10% najmłodszych pacjentów. Ostra białaczka szpikowa to w dużej mierze skutek spowolnienia dojrzewania oraz ograniczenie komórek prekursorowych szpiku kostnego (mutacja genetyczna). Przez co wadliwe komórki (nowotworowe) odkładają się w szpiku (tzw. balasty rozwijają się w sposób niekontrolowany i gwałtowny) – zdrowe komórki zostają wypierane przez niedojrzałe (zmutowane) komórki co destruktywnie wpływa na pracę „zajętych” narządów oraz w niektórych przypadkach nawet śmierć chorego. Białaczka szpikowa? Dowiedz się więcej na temat nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego (ostra białaczka szpikowa) oraz poznaj sposoby, dzięki którym możesz pomóc zostają potencjalnym Dawcą komórek macierzystych – Naszpikuj się wiedzą na DKMS https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

 

Białaczka objawy u dorosłych

Białaczka szpikowa nie ma charakterystycznych objawów, co niestety podnosi i utrudnia szansę na jej zdiagnozowanie. Objawy mogą być typowe dla innych chorób oraz dolegliwości. Dlatego też warto obserwować wszelkie dolegliwości i działać w przypadku np. braku reakcji na leczenie. Co można zaliczyć do najczęściej występujących nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego (ostra białaczka szpikowa) – Białaczka objawy u dorosłych:

– permanentne i często nawracające infekcje
– ciężkie zakażenia odporne na antybiotyki
– niedokrwistość, spadek ilości czerwonych krwinek (wypieranie czerwonych krwinek przez wadliwe komórki)
– często pojawia się ogólne rozbicie i osłabienie organizmu
– spadek wydolności organizmu oraz ciągłe zmęczenie
– skaza krwotoczna (krwotoki, wybroczyny na skórze, krwawienia z nosa, dziąseł, błon śluzowych)
– bóle kostno-stawowe
– spadek masy ciała
– stany podgorączkowe
– nocne poty
– zapalenie błon śluzowych jamy ustnej

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *