Cegły Szamotowe – wymiary, skład, zastosowanie

Przeczytaj artykuł o cegłach szamotowych i dowiedz się z czego są zrobione ➤ Jakie wymiary mają cegły szamotowe oraz ich najpopularniejsze zastosowania. Zobacz co można zbudować z cegieł ogniotrwałych ➤ Czytaj teraz!

Cegły szamotowe – definicja, skład i zastosowanie

wysokoglinowa cegła szamotowa

Cegły szamotowe to materiał ogniotrwały odporny na wysokie temperatury. Stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie innych warstw materiałów przed bezpośrednim działaniem ognia lub wysokiej temperatury z innych źródeł. Więcej informacji na stronie producenta.

Z czego zrobione są cegły ogniotrwałe

Produkcja cegieł szamotowych odbywa się w ściśle określonych warunkach wykorzystując specjalnie dobrane materiały. Wyższa temperatura wypalania powoduje uzyskanie większej gęstości samej cegły, która jest znacznie cięższa niż tradycyjne cegły. W zależności od zastosowań cegły szamotowe dzielą się na nisko i wysokoglinowe. Wyższa zawartość glinokrzemianów powoduje, że cegła jest w stanie wytrzymywać wyższe temperatury i absorbować większą ilość ciepła.

 

Wymiary cegieł szamotowych

wymiary cegły szamotowej

Szerokie zastosowanie cegieł szamotowych wymaga dostosowania rozmiarów do potrzeb budowy konkretnych elementów. Budowa zbieżystego komina wymaga cegieł z klinem, dzięki temu zmniejsza się średnica komina z każdą warstwą. Dzięki dostępności różnych rodzajów klinów można tworzyć łuki i okręgi dostosowane do aktualnych potrzeb.

 

Cegły

Występujące w różnych kształtach i wymiarach cegły szamotowe najczęściej znajdziemy w standardowym rozmiarze: 230 x 114 x 64mm. Przeznaczone do budowy kominów i pieców pozwalają na stawianie trwałych konstrukcji o prostych kształtach. Jeśli nie ma potrzeby tworzenia łuku – bez obaw można zastosować standardowe cegły.

 

Płytki

Odmianą cegieł szamotowych są płytki. Różnią się od standardowej cegły grubością, która wynosi 32mm. Płytki szamotowe stosowane są do wykładania wnętrza pieców, kominków czy piecyków oszczędnościowych. Płytki szamotowe znajdziemy także w piecach centralnego ogrzewania, które służą ochronie stalowych lub żeliwnych ścian wewnętrznych pieca i drzwiczek. Dodatkową cechą takich wyłożeń jest akumulacja ciepła, taki piec znacznie dłużej oddaje ciepło.

 

Wykorzystanie

Szerokie zastosowanie cegieł szamotowych spowodowało powstanie ich wielu odmian różniących się od siebie odpornością na wysokie temperatury, przewodnictwem cieplnym, a także wytrzymałością mechaniczną.

 

Przemysłowe

cegły szamotowe w hucie stali

Produkowane w ogromnych ilościach cegły szamotowe do wymurówek ogniotrwałych takich jak wielkie piece, wanny i kominy muszą spełniać restrykcyjne normy. Wielkie inwestycje, które obejmują remont wyłożenia całego wielkiego pieca muszą być wykonane perfekcyjnie z najlepszej jakości materiałów, ponieważ nawet drobna pomyłka może narazić wykonawcę na ogromne straty. Produkcja cegieł musi być w pełni powtarzalna, tak aby zachować jednakowe właściwości produktu dla całej dostawy.

 

Komercyjne

duży piec do pizzy

Coraz częściej polskie pizzerie skłaniają się ku piecom opalanym drewnem. Ich zastosowanie przyspiesza proces pieczenia pizzy dzięki wyższej temperaturze panującej we wnętrzu pieca oraz sprawia, że danie zyskuje niepowtarzalny smak i zapach. Tradycyjne włoskie pizzerie stosują piece szamotowe opalane drewnem, dlatego obserwujemy wzrost popularności tej metody także w Polsce. Cegły szamotowe w zestawach do budowy pieca występują w różnych wymiarach i kształtach, są skompletowane tak, aby można było bez przeszkód złożyć taki piec w dowolnym miejscu przy pomocy wykwalifikowanego zduna. Dobre spasowanie elementów i przemyślany kształt cegieł sprawiają, że konstrukcja jest trwała, wygodna w użytkowaniu i efektywna.

 

Domowe

budowa pieca chlebowego z cegieł szamotowych w domu

Budowa ogrodowego pieca, grila czy wędzarni jest w planach niemal każdego właściciela domu z ogrodem. Dzięki szerokiej ofercie producentów materiałów ogniotrwałych nabywca detaliczny jest w stanie skompletować zestaw do budowy pieca (zobacz tutaj) każdego rodzaju pieca bez konieczności szukania materiałów w różnych miejscach. Bezkompromisowe podejście do produkcji materiałów zduńskich bez rozróżniania jakościowego produktów dla przemysłu i zastosowań domowych pozwala każdemu na zakup materiałów najwyższej jakości.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *