Rodzaje rur i ich wykorzystanie w budownictwie

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez dostępu do bieżącej wody lub centralnego ogrzewania. Wykonanie dobrej jakości instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego materiału. Dlatego tak ważne jest by przed rozpoczęciem inwestycji zakupić dobrej jakości rury.

Rodzaje rur

Jeszcze do niedawna jedynym materiałem, z jakiego wykonywano rury była stal. Na szczęście teraz w hurtowniach i sklepach budowlanych wybór jest znacznie większy. Obok nadal popularnych rur stalowych dostępne są również rury miedziane oraz wykonane z tworzyw sztucznych.

Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Nie istnieje idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dobrze przeanalizować, jaki typ rur najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej inwestycji. Szczególnie uważnie należy wybierać rury przeznaczone do montażu w miejscach narażonych na działanie niskiej temperatury. Ochrona rur przed mrozem to jedno z kluczowych problemów, przed którym stoi każdy inwestor.

Rury stalowe

Rury stalowe nadal cieszą dużą popularnością. Można je podzielić na dwa typy:

  • rury stalowe ocynkowane,
  • rury stalowe czarne.

Rury stalowe czarne nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed korozją, dlatego nie mogą być zastosowane w przypadku instalacji wodnych. Natomiast rury ocynkowane nie sprawdzają się w przypadku instalacji grzewczych, ponieważ wysoka temperatura niszczy ochronną warstwę cynku. Rury stalowe można łączyć ze sobą za pomocą spawu lub gwintu.

Głównymi zaletami rur stalowych są: duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na działanie wysokiej temperatury. Najważniejszymi wadami są: duża podatność na działanie korozji oraz wyskoki kosz montażu.

Rury miedziane

Rury miedziane już od jakiegoś czasu zyskują coraz większa popularność zwłaszcza w przypadku instalacji wodnych i grzewczych. Za ich zastosowaniem przemawia to, że charakteryzują się minimalnym oporem hydraulicznym. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie rur o dużo mniejszej średnicy. Instalacja miedziana jest również dużo prostsza w montażu niż stalowa.

Niestety rury miedziane są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rury stalowe.

Rur z tworzywa sztucznego

Rury wykonane z tworzywa sztucznego są znacznie lżejsze od pozostałych. Cechuje je również z reguły bardzo prosty montaż. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest posiadanie drogich zaciskarek lub zgrzewarek.

W przypadku tworzyw sztucznych nie istnieje ryzyko pojawienia się korozji lub osadzania się w instalacji kamienia kotłowego. Materiał ten nie wchodzi również w reakcję z wodą. Możliwe jest również gięcie rur wykonanych z tego materiału.

Rury plastikowe mają też swoje wady. Między innymi rozszerzają się pod wpływem ciepła i czasami się odkształcają.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.