Czym są monitory medyczne?

Monitory medyczne to jedne z podstawowych urządzeń, należących do wyposażenia szpitali oraz większości przychodni. Każdy monitor musi spełniać określone kryteria.

Wymagane normy dla monitorów są ważne, ponieważ dają gwarancję pewności, co do wiarygodnego obrazu diagnostycznego, który jest na nim wyświetlany. Niespełnienie wymogów, może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Wymagania dotyczące monitorów medycznych są dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (18.02.2011 r.). Można znaleźć tam określone przede wszystkim określone parametry, które musi spełniać urządzenie. Oczywiście w zależności od konkretnej dziedziny, te parametry mogą się zmieniać. Zupełnie inny monitor jest wymagany np. w radiologii, a inny w ortopedii

Monitory diagnostyczne

To monitory medyczne, w których wyświetlany obraz jest stabilny, jasny i niezwykle dobrej jakości. Może być zarówno w odcieniach szarości, jak i kolorowy. Urządzenia te skonfigurowane są z innymi lub posiadają aplikacje, dzięki którym w razie potrzeby istnieje możliwość przetwarzania obrazów. Jest to bardzo przydatne min. w diagnozie obrazu uzyskanego z tomografii czy rezonansu. Więcej informacji na temat zastosowania w medycynie monitorów diagnostycznych, ich specyfikacji technicznej i możliwości znajdziesz na stronie Philips Healthcare: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/patient-monitoring

Monitory przeglądowe

To proste urządzenia, które służą do przeglądania obrazu bez większych ograniczeń. Oczywiście monitory te powinny spełniać standardy DICOM. Niestety monitory przeglądowe nie sprawdzą się we wszystkich badaniach. W wielu stosowanych metodach, konieczny jest opis do otrzymanego obrazu. Stąd też ważne, aby placówka wykonująca badanie np. za pomocą tomografu, miała w posiadaniu tego typu monitor medyczny, nazywany opisowym.

Co to jest DICOM ?

W tłumaczeniu na język polski, oznacza ‘Obrazowanie Cyfrowe i Wymiana Obrazów

w Medycynie’. Jest to wymóg, który znacznie ułatwia pracę lekarzom oraz proces diagnozowania. Dzięki temu, otrzymany obraz jest taki sam jak w innej placówce, a to znacznie ułatwia współpracę z innymi lekarzami i interpretację otrzymanych wyników. Normy DICOM zapewniają bezpieczeństwo oraz wiarygodność przedstawianego obrazu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *