Partycypacja w sieci

Jaki jest wirtualny obywatel? Czy w Internecie jest możliwa współpraca w imię wspólnego celu? Autonomia w sieci. Czy pokolenie Y to zbiór niezależnych użytkowników www, czy wspólnota zbudowana w wirtualnej rzeczywistości? – to tematy, które zostaną poruszone w trakcie spotkania promującego rocznik naukowy „Zoon Politikon”: „Zwierzę polityczne w społeczeństwie sieci”.

Wydarzenie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18.00 w Warszawie, w klubokawiarni „Znajomi Znajomych”, przy ul. Wilczej 58a. Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Decydujmy Razem”.

Panel poprowadzi Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika Polityka, publicysta oraz pisarz, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas. Panelistami będą:

 • Prof. dr hab. Paweł Dybel – profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz ISNS UW, recenzent ZOON Politikon,

 • dr Mirosław Filiciak – medioznawca, adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, redaktor kwartalnika „Kultura Popularna”,

 • dr Justyna Hofmokl – socjolog, współzałożycielka i koordynatorka Creative Commons Polska, centrumcyfrowe.pl,

 • Maciej Budzich – obserwator oraz komentator nowych mediów, autor bloga mediafun.pl.

Ramowy program spotkania:

 1. prezentacja projektu „Decydujmy razem”: 10 min.

 2. prezentacja pierwszego i drugiego numeru rocznika ZOON Politikon: 10 min.

 3. dyskusja panelowa: 1,5 godz.

Tematy dyskusji:

 1. Wirtualny obywatel
 • Jakie jest współczesne społeczeństwo obywatelskie – czy jest aktywne głównie w sieci, czy i jak często przenosi swoją działalność do realnego świata?

 • Jak przejawia się aktywność obywateli w sieci? Jakie narzędzia – i po co – wykorzystują?

 • Czy mówiąc o wirtualnym obywatelu mamy na myśli tylko młode pokolenie?

 • Jak wykorzystać narzędzia internetowe, by służyły większej aktywności obywatelskiej oraz partycypacji?

 1. Autonomia w sieci

 • Czy Internet daje poczucie niezależności? Czy buduje poczucie wspólnoty? Czy wirtualne społeczności chętnie współpracują?

 • Czy można mówić o nowych formach mobilizacji społecznej (nieposłuszeństwo w sieci)?

 • Jaka jest siła Internetu, jako platformy porozumiewania się współczesnych obywateli?

 • Jakie są współczesne formy uczestnictwa w demokracji?


 1. Pokolenie Y wobec partycypacji

 • Czy pokolenie Y to zbiór wolnych, niezależnych użytkowników Internetu, czy wspólnota zbudowana w sieci?

 • Czy i co obchodzi młode pokolenie? Co je mobilizuje? Na co chcą mieć wpływ? Czy chcą współdziałać na rzecz ważnej dla nich sprawy? Czy chcą się angażować w sprawy publiczne?

 • Czy istnieje partycypacja w sieci?

 • W czym tkwi siła pokolenia Y? Czy prowadzą życie poza siecią? Jakie są jego słabe strony?

Decydujmy razem”

– to projekt, którego głównym celem jest mobilizowanie obywateli oraz ich reprezentantów – przedstawicieli samorządów, do wspólnego podejmowania decyzji, czyli. tzw. partycypacji publicznej. Działania upowszechniające prowadzone są bardzo szeroko. Do rozwijania oraz promowania idei partycypacji zostało włączone również środowisko naukowe. Jednym z efektów i elementów działań przedstawicieli tego świata jest rocznik naukowy „Zoon Politikon”.

Zawartość merytoryczna rocznika nawiązuje do arystotelesowskiej tradycji myślenia o sprawach społecznych i życiu publicznym. Pismo łączy w sobie zarówno tematykę kluczowych kwestii podejmowanych podczas realizacji projektu „Decydujmy razem”, jak i cyklicznych seminariów organizowanych przez Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych pod wspólnym tytułem „Teoria i praktyka lokalnych polityk publicznych”.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w spotkaniu: „Zwierzę polityczne w społeczeństwie sieci” zapraszamy do wypełnienia formularza:

http://www.decydujmyrazem.pl/kalendarz/zwierze_polityczne_w_spoleczenstwie_sieci_/formularz_rejestracyjny.html

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 11 czerwca br. do godz. 14.00. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu systemowego „Decydujmy Razem”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Patronami medialnymi projektu są:Dziennik „Rzeczpospolita”;TVP Info;Tygodnik „Przegląd”; Portal ngo.pl oraz Gazeta Samorządu i Administracji.

Patronat merytoryczny nad panelem dyskusyjnym: kwartalnik Trzeci Sektor.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *