Dlaczego nie występuje miesiączka

Miesiączka pojawia się średnio co 28 dni. Kiedy jednak nie występuje w spodziewanym terminie, zaczyna nas to martwić.

Kiedy zbliża się okres
Jeśli mamy regularne miesiączki, zazwyczaj potrafimy dokładnie zaobserwować swój cykl. Jeśli jednak okres występuje u nas rzadziej lub częściej niż co 28 dni, albo też raczej nieregularnie, są pewne symptomy, które możemy obserwować. Na około 14 dni przed miesiączką pojawić się może ból owulacyjny, zlokalizowany w okolicach podbrzusza. Większość kobiet znosi go jednak dobrze, jest tez on raczej krótkotrwały. Przed miesiączką możemy też czuć się ociężałe, jakby opuchnięte, czego przyczyną jest zatrzymywanie wody w organizmie. Może też jednak zdarzyć się tak, że pomimo wystąpienia symptomów, okres nie nastąpi. Przyczyny mogą być różne.

Ciąża
Okres nie występuje w czasie ciąży. Zdarza się jednakże, że w pierwszych miesiącach pojawia się plamienie, które kobiety mylą z miesiączką, co opóźnia wykrycie ciąży. Test z krwi już w krótki czas po zapłodnieniu pozwala stwierdzić ciążę. Warto od niego zacząć diagnozowanie przyczyn braku miesiączki. Okres nie wraca też natychmiast po porodzie, szczególnie, jeśli młoda mama kami piersią. Brak miesiączki może utrzymywać się nawet kilkanaście miesięcy.

Podróże
Inną przyczyną braku okresu są podróże, związane ze zmianą klimatu. Wyjazd w ciepłe kraje może zaburzyć cykl miesiączkowy, może stać się tak, że okres opóźni się, albo jedna miesiączka zostanie „przegapiona” przez organizm. Jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka kolejnych cykli, warto skonsultować się z ginekologiem. Problemy z okresem występują także w związku z częstymi podróżami samolotem.

Infekcje
Kiedy występują przewlekłe infekcje okolic intymnych, może nastapić brak miesiączki. Dobrze jest jednak udać się do lekarza kiedy pojawia się zakażenie, a nie dopiero gdy przestaje występować okres, ponieważ takie powikłanie może mieć poważne konnsekwencje. Nieleczone, przewlekłe infekcje o różnym podłożu – bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym mogą mieć wpływ na cały organizm, a także prowadzić do bezpłodności.

Jeśli zdarzy się, że okres nie wystąpi raz, albo mocno się spóźni nie należy panikować. Delikatny organizm kobiety reaguje na stres i inne czynniki, zaburzające równowagę. Dłuższe utrzymywanie się tego problemu wymaga konsultacji z ginekologiem.

Więcej informacji na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *