Materiały izolacyjne – jak wybrać izolację termiczną?

Materiały izolacyjne powinniśmy wybrać tak, aby służyły nam przez długie lata, optymalnie spełniając swoje funkcje. Aby cieszyć się izolacją termiczną na miarę XXI wieku, warto poznać ofertę najlepszych na rynku materiałów izolacyjnych, bo to właśnie one będą stanowiły o jej skuteczności. Wełna szklana, wełna kamienna, a może wełna drzewna? Sprawdźmy, jakie właściwości ma każdy z tych materiałów.

Materiały izolacyjne i siła przyzwyczajenia

Kiedy planujemy ocieplenie domu, siła przyzwyczajenia przywodzi nam zazwyczaj na myśl styropian, który jeszcze niedawno stosowano do izolacji cieplnej większości budynków. Zapominamy przy tym, że branża izolacji termicznej nieustannie się rozwija, oferując nam coraz to nowe rozwiązania oraz materiały, których skuteczność gwarantują wieloletnie badania mające na celu opracowanie niezawodnej i trwałej formuły. Jeśli nie wiecie, jak zabrać się do planowania izolacji termicznej, zacznijcie od poznania właściwości najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych, wśród których nie sposób nie wspomnieć o wełnie kamiennej, wełnie drzewnej i sprawdzonej wełnie szklanej.

Więcej na temat dowiesz się na stronie Knauf Insulation.

Przegląd najlepszych materiałów izolacyjnych

Producenci prześcigają się w próbach opracowania coraz to skuteczniejszych materiałów izolacyjnych, w związku z czym oferta branżowa nieustannie się zmienia. Aby nie utonąć w morzu możliwości, przyjrzyjmy się trzem popularnym materiałom izolacyjnym, które dzięki swojej skuteczności są coraz chętniej wybierane przez inwestorów.

Naturalna wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem stosowanym najczęściej do izolacji poddaszy, ścianek działowych oraz budynków w szkielecie drewnianym. Naturalna wełna mineralna stanowi zarówno doskonałą izolację cieplną, jak i akustyczną i przeciwpożarową. Ponadto ten materiał jest wytwarzany z szybko odnawialnych surowców, jak na przykład szkło z recyklingu czy piasek kwarcowy. Wełna mineralna jest także pozbawiona fenolu, akrylu i formaldehydu. Nie znajdziemy w niej też substancji rozjaśniających, w związku z czym wełna ma naturalny brązowy kolor.

Wełna mineralna kamienna

Wełna mineralna kamienna, nazywana także skalną, stosowana jest najczęściej do izolacji fasad i dachów płaskich. Produkuje się ją z takich materiałów jak bazalt, gabro czy dolomit. Wybrany materiał jest roztapiany w temperaturze wulkanicznej i rozwłókniony. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, formując określone produkty. Tak przygotowany materiał posiada nie tylko świetne parametry akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe, lecz także jest wyjątkowo wytrzymały na ściskanie.

Wełna drzewna

Wełna drzewna świetnie sprawdza się jako izolacja cieplna i akustyczna do stropów, sufitów, pomieszczeń technicznych, ścian wewnętrznych i przedścianek. Jednowarstwowa płyta z wełny drzewnej jest niepalna i odporna na uderzenia. Poza swoimi właściwościami izolacyjnymi wełna drzewna jest także przyjazna środowisku naturalnemu.

Już ten krótki przegląd pokazuje jak wiele możliwości dają nam nowoczesne materiały izolacyjne. Wykorzystując je, możemy solidnie zabezpieczyć obiekty budowlane, nie przyczyniając się przy tym do degradacji środowiska naturalnego.

Publikacja: insane.agency

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *