Jak czyścić drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi wyglądają bardzo elegancko i są trwałe na lata. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do kafelków oraz paneli laminowanych wymagają one specjalnej pielęgnacji. W przeciwnymi przypadku możemy narazić drewno na zniszczenie. Jak wobec tego powinniśmy czyścić drewniane podłogi?

Drewno jest materiałem naturalnym, który świetnie nadaje się na podłogi. Jednak lite drewno bez żadnego zabezpieczenia nie zapewniłoby nam pełnego komfortu i byłoby trudne w pielęgnacji. Dlatego obecnie najczęściej drewno pokrywa się lakierem lub olejami czy woskami. Pielęgnację powinniśmy dopasować wobec tego do rodzaju wykończenia podłogi. Ta olejowa lub woskowana jest bardziej wymagająca pod kątem utrzymania w czystości.

Odkurzanie podłogi drewnianej

Zanim jednak zabierzemy się za mycie podłogi, odkurzmy ją. W tym celu powinniśmy korzystać ze specjalnych końcówek odkurzaczy do podłóg drewnianych. Są one wykańczane włosiem, które zapobiega zarysowaniu podłóg. Gdy odkurzymy zanieczyszczenia, możemy zabrać się za mycie.

Czyszczenie podłogi lakierowanej

Dzięki temu, że podłoga jest pokrywana warstwami lakieru, jest ona zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym nadmierną wilgocią. To powoduje, że możemy ją łatwiej myć. Możemy stosować wtedy ogólnodostępne preparaty do mycia drewna, ale producenci najczęściej zalecają, aby stosować te rekomendowane przez nich – zakupimy je głównie w sklepach z podłogami drewnianymi.

Czyszczenie podłogi olejowanej lub woskowanej

Tutaj już zaczynają się schody, ponieważ olej czy wosk są mnie odporne na działanie detergentów, więc zastosowanie pierwszego z brzegu płynu do mycia może spowodować zniszczenie warstwy oleju czy wosku. Wtedy warto stosować się do zaleceń producenta. Musimy też pamiętać o tym, że olejowanie czy woskowanie podłogi powinniśmy regularnie powtarzać – zwykle kilka razy na rok.

Mopem czy ściereczką?

Najwygodniejszy będzie mop z końcówką płaską lub gęstą końcówką sznurkową z mikrofibry. Takie mopy kupimy w sklepie leifheitsklep.pl wraz z dopasowanymi do nich wiaderkami. Sklep internetowy leifheitsklep.pl prowadzi również sprzedaż ściereczek do drewna oraz detergentów. Sprawdź teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *